Urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz respiratory otrzyma 17 małopolskich dysponentów ZRM-ów. Najwięcej, bo 4 urządzenia otrzyma Szpital Powiatowy w Chrzanowie, natomiast po 2 urządzenia trafią do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.
W przypadku respiratorów Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzyma ich 5, natomiast Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach wzbogaci się o 3 sztuki. Po 2 respiratory trafią natomiast do placówek w: Brzesku, Niepołomicach, Nowym Targu, Gorlicach i Limanowej.
Na liście odbiorców sprzętu są także szpitale w: Suchej Beskidzkiej, Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Sączu, Proszowicach, Zakopanem, Bochni, Miechowie, Myślenicach, a także Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Niepołomickie Centrum Medyczne oraz Pogotowie Ratunkowe w Skawinie.
Skuteczne i bezpieczne
– Przekazane urządzenia to nowoczesny sprzęt, który wspomaga pracę ratowników i poszerza możliwości udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia. System kompresji klatki piersiowej umożliwia stosowanie uciśnięć klatki piersiowej podczas transportu do miejsca, w którym realizowane będą zaawansowane metody ratowania życia. To w pewnym sensie dodatkowa para rąk ratowników. Zespoły ratownictwa medycznego wyposażone zostaną także w nowe respiratory transportowe. Dzięki niewielkim rozmiarom i lekkiej konstrukcji umożliwiają one skuteczne i bezpieczne dla pacjenta stosowanie wentylacji mechanicznej poza szpitalem – mówi wojewoda Łukasz Kmita o sprzęcie medycznym, który trafia do małopolskich zespołów ratownictwa medycznego.
Wsparcie pozyskane z WHO
– Ta partia urządzeń to sprzęt, który został pozyskany z Ministerstwa Zdrowia dla dysponentów ZRM-ów w ramach pomocy z WHO – tłumaczy wojewoda Kmita.
Jako wsparcie Polski w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz działaniami podejmowanymi na rzecz uchodźców Światowa Organizacja Zdrowia przekazała stronie polskiej sprzęt medyczny, który trafi do zespołów ratownictwa medycznego czynnie zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej w wyniku wojny.
Nowe karetki
– Doposażanie zespołów ratownictwa medycznego jest niezwykle ważne. Jak już niedawno informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane także w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki na zakup ambulansów otrzymało 7 małopolskich podmiotów. Zawnioskowałem także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – przypomina wojewoda Kmita.
W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.
W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
Dostęp do telefonu zaufania będzie utrudniony