Wojna na Ukrainie spowodowała wzrost zainteresowania zwykłych mieszkańców wszelkiego rodzaju szkoleniami obronnymi. Tak stało się też i w Spytkowicach (powiat wadowicki) Zajęcia zorganizował tu Urząd Gminy. Prowadzili je wykładowcy z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: profesor dr hab. Przemysław Wywiał, dr Łukasz Czekaj oraz Żaneta Zając. Kurs trwał tylko przez jeden lipcowy weekend.
Czego uczyli w Spytkowicach?
W programie znalazły się m.in. podstawy przetrwania w terenie, taktyki wojskowej, ćwiczenia strzeleckie oraz rozpoznanie wojskowe. Uczono też pierwszej pomocy, technik łączności oraz ochrony przed skażeniami chemicznymi i radioaktywnymi. Zajęcia praktyczne odbywały się na strzelnicy sportowej w Sławkowie, natomiast te teoretyczne zorganizowano na terenie Urzędu Gminy w Spytkowicach.
Na szkolenie zakwalifikowali się wszyscy mieszkańcy gminy, którzy na dzień rozpoczęcia zajęć ukończyli 18 lat i dobrowolnie zgłosili taką chęć. Zainteresowanie szkoleniem obronnym przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Miejsc zabrakło w ciągu zaledwie kilku dni od ogłoszenia naboru. Będzie jednak kolejna tura ćwiczeń.
Gmina Spytkowice jest prawdopodobnie pierwszym samorządem gminnym w Polsce, który zorganizował profesjonalne szkolenie obronne dla mieszkańców. Byłem tam też ja. Potwierdzam, było warto. A jako, że zainteresowani w dalszym ciągu dzwonią, planujemy kolejną turę szkolenia na jesień tego roku - mówi Mariusz Krystian, wójt Spytkowic.
Bądź na bieżąco i obserwuj
