Historia tej niezwykłej grupy wielbicieli muzyki rozpoczęła się w 1919 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. I jak w wielu miejscowościach na Sądecczyźnie jej dzieje wiązały się ściśle z kolejnictwem, a konkretnie związkiem Bratniej Pomocy Pracowników Kolejowych. Pierwszym dyrygentem starosądeckiej orkiestry został Jerzy Malec, który poprowadził artystów do 1939 roku.
Gra pomimo przeciwności
i
Choć muzykom ze Starego Sącza nigdy nie brakowało wytrwałości i chęci do dzielenia się swoim talentem z publicznością, orkiestra przechodziła różne koleje losu. Na szczęście , tuż po zakończeniu okupacji, udało się odtworzyć starosądecki zespół m.in. dzięki poświęceniu Walentego Wajmana, który przechował część instrumentów. Pierwszy publiczny występ orkiestry po wojnie odbył się 1 maja 1950 roku z okazji uroczystości związanych z obchodami Święta Pracy. Środki finansowe na zakup i naprawę sprzętu pozyskano dzięki hojności kolejarzy.
Medal 700 - lecia Miasta
Jedną z największych bolączek orkiestry było stabilne utrzymanie funkcji kapelmistrza, tak żeby zespół mógł ćwiczyć pod okiem jednego muzyka przez dłuższy okres czasu. Zmieniali się szefowie, ale orkiestra nadal działała, zaś w 1969 roku obchodziła swoje 50-lecie. Z tej okazji, cały zespół otrzymał Medal 700-lecia Miasta Starego Sącza, ponadto tym odznaczeniem zostali także uhonorowani najaktywniejsi członkowie orkiestry.
Teraz już 100 lat minęło
Dzisiaj Miejska Orkiestra Stary Sącz działa przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. Od roku 2014 grupę ok. 60 instrumentalistów prowadzi niemiecki dyrygent Georg Weiss. W najbliższy piątek rozpoczną się uroczyste obchody 100 - lecia orkiestry, które rozpocznie o godz. 19 jubileuszowa Gala w Kinie Sokół. Także sobota i niedziela upłyną pod znakiem świętowania tej ważnej dla społeczności Starego Sącza rocznicy. A uczestnicy obchodów będą mieli szansę wziąć udział w prawdziwej uczcie muzycznej.
