https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stary Sącz. Trwa odpust ku czci św. Kingi. Zobacz zdjęcia z uroczystości sprzed 40 lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
W Starym Sączu w niedzielę 26 lipca 2020 r. uroczysta msza św. celebrowana pod przewodnictwem ordynariusza tarnowskiego, ks. biskupa Andrzeja Jeża, będzie centralnym wydarzeniem tegorocznego odpustu ku czci św. Kingi. Zdjęciami przypominamy takie starosądeckie uroczystości sprzed czterdziestu lat.

FLESZ - Jak zapobiec odwodnieniu?

Stary Sącz określany jest mianem grodu świętej Kingi, bo ta węgierska księżna i polska królowa w 1280 r. założyła w tym nadpopradzkim miasteczku klasztor klarysek, który trwa do dziś. Wielki odpust ku jej czci odbywa się tam tradycyjnie w ostatnich dniach lipca, czyli w dniu jej imienin. Główne uroczystości odpustowe w tym roku będą w niedzielę, 26 lipca.

Najważniejszym momentem głównego dnia odpustu będzie uroczysta suma przy ołtarzu polowym w starosądeckim klasztorze klarysek, który jest sanktuarium św. Kingi. Eucharystia ta rozpocznie się o godz. 11, a przewodniczył jej będzie ordynariusz tarnowski ks. bp Andrzej Jeż.

Wśród modlących się miejsce szczególne zajmą górnicy z kopalni Soli w Wieliczce, gdzie wedle legendy w bryle soli odnaleziono pierścień księżnej Kingi wrzucony przez nią do ziemi w jej rodzinnych stronach na Węgrzech.

Pandemia koronawirusa ograniczy liczbę wiernych, którzy w czasie odpustu będą modlić się przy relikwiach św. Kingi. Choć zapewne i tak będzie ich wielu, to bez wątpienia w tym roku nie zostanie ustanowiony nowy rekord frekwencji.

Pod tym względem prymat dzierżą uroczystości z roku 700-lecia starosądeckiego klasztoru klarysek, czyli roku 1981. Wtedy wierni szczelnie zapełnili cały starosądecki rynek i ulice do niego przylegające.

Przy ołtarzu z relikwiami Kingi, wówczas jeszcze nie świętej, ale błogosławionej, stanęła niemal połowa Episkopatu Polski. I właśnie tamte uroczystości z 1981 r. przypominamy na zdjęciach.

W tych porównaniach nie nawiązujemy do historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Starego Sącza, gdzie ogłosił zaliczenie Kingi w poczet świętych Kościoła Katolickiego, bo 700-tysięcznej rzeszy pielgrzymów na starosądeckich błoniach nie ma sensu zestawiać z jakimkolwiek innym wydarzeniem w dziejach zarówno starosądeckiego klasztoru klarysek, jak i miasta Starego Sącza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

Na szczęście dla Polski i Polaków, te czasy już nigdy nie wrócą.

Połowa z tych ludzi już nie żyje, a dobry Bóg zsyła z nieba koronowirusa i globalne ocieplenie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska