Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statkiem z Krakowa do Niepołomic jak przed wojną

Anna Górska
Przed wojną do Niepołomic dopływał parostatek.  Kursował m.in. z Krakowa
Przed wojną do Niepołomic dopływał parostatek. Kursował m.in. z Krakowa fot. archiwum Mieczysława Jagły
List intencyjny w sprawie budowy stopnia wodnego "Niepołomice" podpisali Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, firma Małe Elektrownie Wodne i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej. List intencyjny to dopiero pierwszy krok w realizacji tej potężnej inwestycji. Zgodnie z nim Małe Elektrownie Wodne (MEW), jeden z głównych inwestorów, zobowiązały się do przygotowania dwóch ważnych dokumentów.

Czytaj także:

- W ciągu dwóch lat musimy sporządzić raport oddziaływania inwestycji na środowisko oraz studium wykonalności - informuje Michał Wilkowski, szef MEW. Zdradza, że to koszt kilku milionów złotych. Zapewnia, że MEW zrobi to profesjonalnie, by później z zatwierdzeniem raportu przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej nie było problemów.

Po co Niepołomicom stopień wodny? Mieczysław Jagła, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej i pomysłodawca, zapewnia, że to przedsięwzięcie przyniesie wiele korzyści. - Stopień udrożni Wisłę na odcinku Kraków - Niepołomice. Dzięki temu odrodzimy wodny szlak turystyczny i transportowy na Wiśle między naszymi miastami. Wiele lat temu kursowały regularne rejsy. Teraz nawet kajakiem nie da się dopłynąć z Krakowa do naszej gminy - dodaje.

Autorzy projektu zapewniają, że podniesienie wód gruntowych nie zagrozi ani mieszkańcom, ani firmom działającym w Niepołomickiej Strefie Przemysłowej. - Wisła na pewno nie wyjdzie ze swoich brzegów. Poza tym autorzy projektu przewidzieli budowę przepompowni - mówi Jagła.

To nie wszystko. Stopień mógłby również wspomóc działania przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym naszego regionu. Wały podczas prac będą podwyższone i wzmocnione. To ważne, gdyż były one gruntownie remontowane 30 lat temu.

Kolejny punkt planu to budowa elektrowni wodnej. Pozwoli ona na pozyskanie nowego źródła energii . Projekt jest szacowany na ok. 60 mln zł, zaś moc elektrowni osiągnie 6 MW.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska