MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stoiska z oscypkami wydzierżawione za grubą kasę. Jednak nie na wszystkie byli chętni

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Stoiska z oscypkami w Zakopanem
Stoiska z oscypkami w Zakopanem Archiwum
Nawet 15 tys. zł miesięcznie – tyle będą płacić dzierżawcy stoisk do sprzedaży oscypków w Zakopanem. Co jednak ciekawsze, nie na wszystkie stoiska zgłosili się chętni. Dlatego przetarg musiał zostać powtórzony – ale już z niższa ceną wywoławczą.

Najbardziej lukratywne miejsce oscypkowe znajdują się w Zakopanem na targu pod Gubałówką i na Krupówkach. Te 26 stoisk należy do Zakopiańskiego Centrum Kultury – agendy miejskiej odpowiedzialnej za kulturę i promocję Zakopanego. Ze środków uzyskanych przez dzierżawców stoisk, ZCK ma finansować swoją działalność.

Pod koniec maja ZCK ogłosiło przetarg na dzierżawę stoisk pod Gubałówką oraz na Krupówkach. Na targu pod Gubałówką do wydzierżawienia jest 10 stoisk, a na Krupówkach – 16, wszystkie na okres od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 roku. W sumie ZCK chciało miesięcznie zainkasować za stoiska z Krupówek min. 152 034 zł, a za te na targu pod Gubałówką - min. 121 114 zł, co łącznie dałoby 273 148 zł miesięcznie. Za 12 miesięcy robiłaby się z tego kwota 3 mln 277 tys. 776 zł.

Teraz okazuje się, że takich pieniędzy ZCK nie uzyska. Nie na wszystkie bowiem stoiska byli chętni. Na Krupówkach – na 16 stoisk udało się wydzierżawić 11. Na pięć w ogóle nie było chętnych, a na pozostałe wpłynęły pojedyncze oferty przekraczające kwoty minimalne czynszu zaledwie o kilkadziesiąt złotych. Najwyższe oferty oscylowały na kwoty 12 430 zł, a najniższe – na kwoty rzędu 6000 zł. W sumie za dzierżawę 11 stoisk na Krupówkach ZCK może liczyć na zysk miesięczny w wysokości 116 712 zł. Ta kwota będzie wyższa, bo ZCK ogłosiło kolejny przetarg na niezajęte stoiska z Krupówek. I tutaj raczej nie będą mieli problemów ze znalezieniem chętnych. Minimalny czynsz jest bowiem o kilkadziesiąt procent niższy. Np. w przypadku stoisk, które w pierwszym przetargu miały czynsz wywoławczy na poziomie 5 tys. zł, teraz trzeba za nie zapłacić miesięcznie min. 2500 zł.

Większym zainteresowaniem cieszyły się stoiska pod Gubałówką. Tam na 10 stoisk nie obsadzone zostały dwa – nie było w ogóle ofert na ich dzierżawę. Ci, którzy wygrali w pierwszym przetargu zaproponowali czynsze na poziomie kwoty minimalnej. Najdroższe stoisko „sprzedane” zostało za 15 101 zł miesięcznie, a najtańsze – za 5800 zł. W sumie za dzierżawę 8 stoisk pod Gubałówką ZCK może liczyć na miesięczny zastrzyk finansowy w wysokości 85 551 zł. W przypadku dwóch nieobsadzonych stoisk pod Gubałówką – podobnie jak to jest na Krupówkach – ZCK ogłosiło drugi przetarg, w którym ceny również są niższe. Zamiast minimalnych miesięcznych czynszów 12 355 zł teraz ZCK chce uzyskać minimum 10 400 i 10 500 zł.

Niektórzy handlujący od lat oscypkami w Zakopanem mówią, że w ten sposób – nie przystępując do przetargu – część handlarzy chciała wyrazić swój protest wobec podwyżki minimalnego czynszu, jakiego zażądało ZCK w pierwszym przetargu. Ten bowiem – w stosunku do ubiegłego roku – podskoczył o 20 proc. Wówczas ZCK tłumaczyło na łamach Gazety Krakowskiej, że podwyżka jest konieczna. Centrum Kultury wyjaśniało, że minimalna kwota została powiększona o wskaźnik inflacji, a także że ma na to wpływ wzrost kosztów energii elektrycznej i kosztów utrzymania. ZCK dodawało, że poniosło także koszty inwestycji związanych z funkcjonowanie stoisk z oscypkami.

- Ponadto, w zakresie zapewnienia Dzierżawcom odpowiednich warunków do sprzedaży serów tradycyjnych i wyrobów mlecznych, podjęliśmy następujące działania i ponosimy koszty: w celu zabezpieczenia stoisk w roku 2023 zamontowano na każdym z nich indywidualne bezpieczniki z ogranicznikiem mocy. Mając również na uwadze fakt, iż witryny chłodnicze znajdujące się obecnie na wyposażeniu stoisk przy ul. Krupówki, są użytkowane przez Dzierżawców od 2015 r., Zakopiańskie Centrum Kultury dokona w 2024 r. wymiany dotychczas użytkowanych witryn na nowe – informuje ZCK.

Przychody z dzierżawy stoisk są istotne dla funkcjonowania jednostki. Bo 60 proc. rocznego budżetu ZCK musi wypracować samo. A innego aż tak dochodowego źródła jak sprzedaż oscypków nie ma.

Wyższe stawki czynszów już odbiły się na cenach, jakie widzą na straganach klienci. Od tego roku za dużego oscypka trzeba już zapłacić 65 zł – przed rokiem było to 55 zł. Dla wielu jest to już zaporowa cena, która powoduje, że zamiast prawdziwego oscypka, chętniej kupują oni mniejsze, krowie tzw. gołki.

- Oscypek powoli staje się rarytasem dla wybranych. Jest smaczny, unikatowy, ale i bardzo drogi. Myślę, że wiele osób zrezygnuje z jego zakupu na rzecz tańszych, mniejszych serków – kwituje pani Maria, sprzedawczyni pamiątek z Krupówek.

Badania koni na szlaku do Morskiego Oka

Badania koni z Morskiego Oka. Znamy wyniki akcji. Ile koni n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska