- Koło Art&Finance daje nam możliwość stawiania pierwszych kroków na rynku dzieł sztuki. Poznajemy nie tylko artystów obecnych na rynku, ale też kolekcjonerów i marszandów. Dzięki wspólnym projektom budujemy długotrwałe relacje pomiędzy studentami UEK i ASP
– mówi Magdalena Łakoma, studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
UEK i ASP współtworzą czyli rynek sztuki
Koło Naukowe Art&Finance powstało na mocy porozumienia między Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pierwszą inicjatywą Koła Naukowego są wspomniane dwie aukcje charytatywne. Pierwsza zorganizowana została wspólnie z Krakowską Szkołą Biznesu UEK (KSB) w ramach XVIII Międzynarodowego Kongresu MBA, który odbył się w Krakowie w miniony weekend (13-15 maja 2022). To największe w Polsce wydarzenie integrujące środowisko studentów i absolwentów prestiżowych studiów MBA.
Celem pierwszej aukcji jest zebranie funduszy na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie "O zdrowie dziecka". Obrazy na aukcję podarowali artyści oraz szefowie galerii:
- Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski
- Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
- Galeria Kolekcjoner
- Zofia Weiss Gallery
- Dariusz Milczarek
- Tomasz Prymon
- Marta Kawiorska
- Kuki Kukuła
- Marek Dworak
- Pawel Niedźwiedź
- Ania Rasińska
- Agnieszka Kluszczyńska
- Cieszę się, że mogłam wesprzeć tak szczytną inicjatywę. Myślę, że tego typu przedsięwzięcia dla licytujących mogą być pretekstem do zainteresowania się sztuką na poważnie. Zakup dzieła sztuki wynikający z chęci niesienia pomocy i wsparcia, późniejsze z nim obcowanie, mogą uzmysłowić nam, jak wiele sztuka wnosi w nasze życie i w konsekwencji przekształcić się w prawdziwą pasję kolekcjonerską. Świadomość, iż nabywa się coś unikatowego i niepowtarzalnego, może być źródłem ogromnej satysfakcji – komentuje Marta Kawiorska, absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP.
Cześć dzieł skierowano na aukcję i wylicytowano podczas uroczystej kolacji wieńczącej pierwszy dzień Kongresu MBA 13 maja. Udało się dzięki temu zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Nabywcami dzieł byli słuchacze studiów MBA, ale także wykładowcy KSB.
Kolejne dzieła skierowano i udostępniono na aukcji na portalu OneBid. Aukcja ta dostępna jest w dniach 14-22 maja pod linkiem https://onebid.pl/pl/auction/-/3544. Jej zamknięcie przewidziano na 22 maja o godz. 19:00.
- Nie ma lepszego środka komunikacji między ludźmi i cywilizacjami niż sztuka! I tu właśnie obecni i przyszli studenci sztuki mają do odegrania swoją rolę – w zbliżaniu ludzi ponad granicami i językami – komentuje dr Hendrik Lohse, Director of International Affairs - Associate Professor in Organizational Behaviour · EM Normandie Business School.
Art&Finance, czyli sztuka i finanse w Cybersalonie
- Działalność Koła Art&Finance ma na celu promocję i rozwój rynku sztuki wśród studentów obu naszych uczelni. Celem i oczekiwanym efektem projektu jest pogłębienie współpracy między studentami oraz popularyzacja i edukacja w zakresie funkcjonowania rynku sztuki. Studenci wspólnie poznają rynek sztuki poprzez przygotowanie wystaw i aukcji, organizację spotkań oraz otwartych wykładów z artystami, kolekcjonerami, właścicielami galerii, ekspertami rynku
– wyjaśnia prof. Elżbieta Kubińska, dyrektor Instytutu Finansów UEK, współinicjatorka współpracy.
Jan Machejek, zaangażowany w ten projekt student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uważa, że jest to świetny pomysł, łączący współpracę, naukę i praktyczny rozwój. - Cieszę się, że jako studenci dwóch różnych uczelni mamy możliwość wspólnego działania i poznawaniu rynku sztuki z różnych perspektyw. Wspólne projekty pozwalają nam lepiej zrozumieć mechanizmy rynku sztuki – mówi Jan Machejek.
Koło Art&Finance jest częścią projektu CyberSalon Sztuki realizowanego wspólnie przez Akademię Sztuk Pięknych i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
– W ramach Cybersalonu nasi studenci tworzą przestrzeń dla projektów artystycznych, na gruncie których spotykają się artyści, marszandzi i kolekcjonerzy, co w efekcie tworzy rynek sztuki
– wyjaśnia prof. Joanna Kubicz, prorektor ds. upowszechniania dorobku krakowskiej ASP.
- Cybersalon sztuki daje możliwość poznania i wejścia na rynek sztuki nie tylko studentom i absolwentom naszych uczelni, ale i każdemu, kto jest zainteresowany sztuką i rynkiem sztuki. Wierzymy, że wspólnie realizowane projekty pokażą wartość inwestycyjną dzieł, których wartość artystyczna jest bezdyskusyjna – komentuje prof. Elżbieta Kubińska.
Idea Cybersalonu wykuwała się dzięki zaangażowaniu bardzo wielu środowisk, zarówno uczelnianych, jak i biznesowych. Celem projektu jest zaszczepienie idei kolekcjonowania dzieł sztuki wśród studentów uczelni ekonomicznych, wsparcie studentów i absolwentów uczelni artystycznych we wprowadzaniu dzieł sztuki na rynek sztuki, ale także wielowymiarowe działania edukacyjne i naukowe związane z rynkiem sztuki.
Jeszcze raz zapraszamy wszystkich do udziału w akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dzieła sztuki dostępne są na https://onebid.pl/pl/auction/-/3544 do 22 maja do godz. 19:00.
