https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci krakowskiej AGH w nagrodę polecą do Dubaju

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Zwycięzcy hackathonu - studenci AGH w Krakowie
Zwycięzcy hackathonu - studenci AGH w Krakowie Materiał prasowy APA Group
Rozstrzygnięty został konkurs dla kół naukowych polskich uczelni "Poleć z nami do Dubaju". Powstał on z myślą o popularyzowaniu idei Przemysłu 4.0 i wykorzystaniu przez studentów pracy z użyciem zaawansowanych narzędzi tzw. przemysłowego internetu rzeczy. W głównych zmaganiach zwyciężyli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a w dogrywce po całonocnym hackathonie do grona laureatów dołączył zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Główną nagrodą w tym konkursie jest wyjazd do Muzeum Przyszłości w Dubaju razem z przedstawicielami APA Group, organizatora konkursu.

- Chcemy, aby przyszli inżynierowie jak najwcześniej w swojej edukacji mieli możliwość obcowania z zaawansowanymi narzędziami, które w pracy ze zautomatyzowaną linią produkcyjną czy poszczególnymi urządzeniami wykorzystują Sztuczną Inteligencję, uczenie maszynowe, dokonują predykcji zdarzeń. Chciałbym, aby młodzież uczyła się szerokiej perspektywy i filozofii Przemysłu 4.0 w praktyce - mówi Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Wiosną br. rozpoczął się nabór uczestników, ostatecznie do konkursu zgłosiło sie kilkudziesięciu śmiałków z Politechniki Śląskiej, Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Zadaniem w konkursie było przeprowadzenie badań z wykorzystaniem platformy NAZCA 4.0. Podczas finału studenci mieli zaprezentować opracowanie lub wykorzystanie własnego środowiska badawczego, dla którego zostało przeprowadzone badanie na sygnałach z maszyn, urządzeń, czujników. Założeniem było, że środowisko badawcze, ma stanowić symulacje rzeczywistego procesu przemysłowego.

Studenci biorący udział w konkursie trafili pod opiekę mentorów APA Group zajmujących się na co dzień tworzeniem struktur Przemysłu 4.0 i mieli okazję otrzymać syntetyczną wiedzę z zakresu budowy i sterowania nowoczesnym parkiem maszynowym. Szlifowali też umiejętności pozyskiwania i eksploracji danych.

Na finał konkursu każda z drużyn przybyła w towarzystwie opiekuna naukowego z ramienia swojej uczelni, aby zaprezentować zrealizowany przez siebie projekt. Najwięcej punktów za poszczególne elementy zebrało koło studenckie Politechniki Śląskiej i to jego członkowie zostali zwycięzcami konkursu.

Dodatkowo specjalna pula dodatkowych biletów do Muzeum Przyszłości w Dubaju została przeznaczona dla zwycięzców baraży. W tej części konkurs polegał na udziale w całonocnym hackathonie i wykorzystaniu platformy NAZCA 4.0 w zmaganiach programistycznych. Tym razem najlepsi okazali się przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Paweł Pasławski, Michał Pietrzak i Jan Przepióra, pod opieką dr. inż. Krzysztofa Lalika. Nagrodą dla wszystkich zwycięzców jest wyjazd do Muzeum Przyszłości w Dubaju wraz z przelotem i mentoringiem ekspertów Przemysłu 4.0 z ramienia APA Group.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska