MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci UJ rozpoczęli okupację nieczynnego akademika w Krakowie. Chcą ponownego otwarcia "Kamionki"

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Nie wszyscy mają juwenalia w Krakowie. Grupa studentów, która nie godzi się na możliwość sprzedaży akademika Kamionka, rozpoczęła jego okupację. Ten stoi nieczynny od lat, a organizatorzy protestu mają za złe uczelni, że nie oddaje tego miejsca na tanie lokum dla uczących się, kiedy ceny najmu mieszkań w Krakowie są kosmiczne. O tej sprawie pisaliśmy już wcześniej. Władze uczelni zapewniały, że analizują możliwość ponownego otwarcia akademika.

Oświadczenie organizatorów strajku

"Studentki i studenci zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza rozpoczęli pokojowy strajk okupacyjny nieczynnego akademika Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działanie podjęto z powodu niechęci do podjęcia rozmów z reprezentacją studentek i studentów zrzeszonych w OZZ IP wyrażonej przez władze uczelni oraz z powodu odrzucenia żądań przez Samorząd Studentów UJ. Strajk okupacyjny to sprzeciw wobec decyzji władz uniwersytetu o sprzedaży „Kamionki” oraz wobec niegospodarnego sposobu zarządzania zapleczem socjalnym uczelni.

Pomimo kryzysu mieszkaniowego, rektor elekt Piotr Jedynak wspomniał o planach zamknięcia „Bursy Jagiellońskiej”. Z kolei na nowym kampusie na Ruczaju wciąż brakuje kluczowego elementu – akademika. Tymczasem w tym roku akademickim ponad 500 osób nie otrzymało w nich miejsca – DS „Kamionka” mógłby stać się z powrotem domem dla 121 z nich.

Władze uczelni nie podejmują decyzji, wspominają o konieczności „zbadania zainteresowania”. Według okupujących studentek i studentów, 1600 podpisów pod petycją za przywróceniem „Kamionki” do funkcjonowania oraz wysokie oceny akademika w rankingach to wystarczające powody.

Od dziś, DS „Kamionka” przestał być drogim w utrzymaniu pustostanem. Okupujące akademik studentki i studenci liczą, że przyciągną uwagę mediów, kontynuując dyskusję o problemach socjalnych osób studiujących, którą rozpoczęła okupacja poznańskiego akademika „Jowita”. Zapraszamy do podjęcia tej ważnej rozmowy.

Żądania strajku okupacyjnego to:

  1. Natychmiastowe wycofanie się z prób sprzedaży DS „Kamionka" przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odwołanie uchwały Senatu UJ z 2018 r., zezwalającej na sprzedaż dwóch budynków.
  2. Remont dwóch budynków DS „Kamionka" i wznowienie działalności akademika od roku akademickiego 2024/2025.
  3. Natychmiastowe wycofanie się z planów sprzedaży „Bursy Jagiellońskiej" przez rektora elekta, prof. Piotra Jedynaka.
  4. Przedstawienie projektu budowy nowych domów studenckich na terenie Kampusu na Ruczaju oraz zabezpieczenie na ten cel środków finansowych.
  5. Zapewnienie ze strony władz uczelni, że żadna osoba nie poniesie żadnej odpowiedzialności prawnej i dyscyplinarnej za udział w strajku okupacyjnym.

Wcześniejsza odpowiedź władz Uniwersytetu Jagiellońskiego:

"Zgoda na sprzedaż zespołu domów studenckich „Kamionka" została wyrażona w uchwale Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w styczniu 2018 r. Zgodnie z ówczesną decyzją władz Uczelni środki ze sprzedaży tych nieruchomości mają być przeznaczone na budowę nowego akademika dla studentów na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Decyzja o sprzedaży „Kamionki" była podjęta po kilkumiesięcznej analizie przeprowadzonej ze studentami, którzy nie chcieli zamieszkiwać w ww. akademikach, argumentując to głównie znacznym ich oddaleniem od obiektów Uniwersytetu. Ponadto budynki położone przy ul. Kamionka 11 i 11a wymagały remontu, co wiązało się z poniesieniem dodatkowych znaczących kosztów. Aktualnie, w związku z prośbą grupy studentów, trwa analiza potencjalnej możliwości przeprowadzenia modernizacji we wspominanych nieruchomościach, która zapewniłaby odpowiedni standard zakwaterowania. Dodatkowo Samorząd Studentów UJ podjął się badania losów osób, dla których podczas ostatniego naboru do domów studenckich UJ zabrakło miejsca. Takie badanie oraz analiza kosztów remontu i określenie skali zainteresowania ze strony studentów akademikami na „Kamionce" powinny dać odpowiedź na pytanie dotyczące przyszłości tych akademików.
Uniwersytet Jagielloński nie planuje sprzedaży domu studenckiego „Bursa Jagiellońska"! Informacje pojawiające się w mediach społecznościowych są niezgodne ze stanowiskiem władz Uczelni i służą tylko wywołaniu niepokoju zarówno wśród studentów i pozostałych mieszkańców Bursy, jak i pracowników zatrudnionych w tym obiekcie UJ."

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska