Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentki UJ badają prekolumbijski kompleks świątynny w Peru. Wśród znalezisk grób dziecka o zdeformowanej czaszce

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Archeolodzy polscy w trakcie odkrywania muru z cegły adobe. W tle Pacyfik
Archeolodzy polscy w trakcie odkrywania muru z cegły adobe. W tle Pacyfik Łukasz Majchrzak
Studentki Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego: Bernardetta Bielecka, Maria Dyda, Róża Dziubińska, Emilia Kuzar oraz Alicja Łacheta wzięły udział w badaniach archeologicznych na stanowisku Cerro Colorado - na wybrzeżu peruwiańskim, ok. 200 km na północ od Limy. Prace wykopaliskowe były prowadzone przez niezależną grupę badawczą Programa de Investigación "Los valles de Barranca".

Jak podaje Uniwersytet Jagielloński, archeolodzy badali pozostałości świątyń oraz cmentarzysk znajdujących się na wzgórzu Cerro Colorado nieopodal miasta Barranca. Znajdują się tam cztery kopce, gdzie pod zwałami piachu zalegają pozostałości monumentalnej architektury wykonanej z cegły adobe.

Studentki Instytutu Archeologii UJ uczestniczyły w odkryciu fundamentów świątyni istniejącej niegdyś na szczycie wzgórza, jak również znajdującego się tam grobu, w którym pochowano dziecko o zdeformowanej czaszce. Grób został zniszczony kilkadziesiąt lat temu. A jednak odkryto w nim teraz unikatową tkaninę z namalowanymi przedstawieniami zwierząt, długości ponad trzech metrów. Odkryty został również narożnik znacznie starszego budynku. "Datowanie radiowęglowe zrealizowane w Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym pozwoliło stwierdzić, że najstarsza świątynia powstała na tym stanowisku w latach 2470-2206 p.n.e., z kolei młodsza świątynia oraz grób dziecka pomiędzy 772 i 989 n.e." - informują badacze.

Studentki UJ aktywnie uczestniczyły w odkrywaniu, dokumentowaniu, jak też dalszym opracowywaniu znalezionych zabytków. Wzięły udział w prospekcji terenowej (wizji terenowej, która służy namierzaniu i rozpoznawaniu zabytków archeologicznych) prowadzonej w głębi Doliny Pativilca, w ramach której wykonały dokumentację kilku stanowisk w standardzie fotogrametrycznym przy użyciu drona. Młode badaczki odwiedziły ponadto kilka prywatnych kolekcji zawierających nieznane dotąd zabytki pochodzące z lokalnych cmentarzysk, a także wzięły udział w analizie szczątków ludzkich, które odkrył archeolog Luis Miranda Munoz.

- Te badania mają szczególne znaczenie z dwóch względów. Po pierwsze dzięki nim możliwe było pozyskanie materiału do datowania radiowęglowego dla tego regionu. Po drugie - w najstarszych warstwach Cerro Colorado znajduje się architektura sprzed 3 tysięcy lat przed naszą erą. Mamy więc tutaj do czynienia z jednymi z najwcześniejszych przykładów architektury monumentalnej na terenie całego Nowego Świata. Relikty te są często zaliczane do tzw. okresu preceramicznego. Ciągle trwa dyskusja, czy społeczności peruwiańskiego wybrzeża były w tym okresie zhierarchizowane, czy też nie. Badania naszych kolegów mogą przynieść nowe informacje na ten temat - mówi dr hab. Jarosław Źrałka, prof. UJ, kierownik Zakładu Archeologii Nowego Świata i opiekun naukowy uczestniczących w projekcie studentek.

Dyrektorem grupy badawczej Programa de Investigación "Los valles de Barranca" jest peruwiański archeolog Plinio Guillen Alarcón, a współtwórcą i członkiem krakowski bioarcheolog Łukasz Majchrzak, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy planują kontynuację badań w kwietniu i maju tego roku. Ponownie wezmą w nich udział studentki UJ. Tym razem będą skupiać się przede wszystkim na poszerzaniu umiejętności w zakresie dokumentacji trójwymiarowej stanowisk i zabytków, a dane zebrane w czasie tych badań posłużą im do przygotowania prac magisterskich.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska