Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studiuj w Krakowie! Wybór jest ogromny

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
Studenci decydują się także na studiowanie w języku angielskim
Studenci decydują się także na studiowanie w języku angielskim Michal Gaciarz / Polska Press
Zaczyna się rekrutacja na studia. Krakowskie uczelnie oferują wiele oryginalnych kierunków. Można studiować np. browarnictwo.

Rozpoczyna się okres rekrutacji, a przyszli studenci mają jeszcze większy wybór specjalizacji niż rok temu. Na jakie nowości będą mogli się zdecydować?

Uniwersytet Jagielloński wyraźnie stawia na wschód. Dzięki temu będzie można starać się o miejsce na sinologii, rosjoznawstwie oraz na filologii ukraińskiej z językiem rosyjskim. UJ oferuje także studia azjatyckie w dziedzinach: Azja Południowo-Wschodnia i Azja Centralna.

- Rozwijająca się Azja Środkowa to dla polskich firm wielka szansa na wejście na tamten rynek, a dla specjalistów od danego regionu - na znalezienie pracy. My ich do tego przygotujemy, przekazując wiedzę o regionie oraz ucząc rosyjskiego i chińskiego - mówi dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Oprócz „wschodnich” kierunków, UJ proponuje także zarządzanie publiczne i dwa kierunki w języku angielskim - jeden dotyczący europejskiej polityki i społeczeństwa, a drugi historii i kultury naszego kontynentu. W sumie do wyboru jest 115 kierunków oraz specjalności. Na studia stacjonarne I stopnia (czyli tylko do poziomu licencjatu) zostanie przyjętych 9 200 osób. Na magisterskie stacjonarne - 6,5 tys.

Kraków. Uprowadzono autobus z pasażerami [ZDJĘCIA]

Uniwersytet Rolniczy przygotował dwa nowe kierunki. Jeden z nich to transport i logistyka. - Absolwenci tego kierunku będą mogli podjąć pracę w licznych podmiotach gospodarczych, m.in. przedsiębiorstwach produkcyjno-usługowych, centrach logistycznych i dystrybucyjnych, w firmach transportowo-spedycyjnych oraz zakładach i wydziałach komunikacji miejskiej - mówi rzeczniczka uczelni Izabella Majewska.

Kolejną nowością na Uniwersytecie Rolniczym jest browarnictwo. Ma być połączeniem matematyki, statystyki, informatyki, fizyki, chemii ogólnej i organicznej, biologii i biochemii z naukami o żywności i żywieniu.

Ta uczelnia zamierza przyjąć 3,5 tysiąca studentów stacjonarnych, czyli dziennych. Rekrutacja startuje 1 czerwca.

Uniwersytet Ekonomiczny rozszerza swoją ofertę o osiem nowych kierunków, w tym dwa w języku angielskim. Będzie to m.in. bankowość i zarządzanie ryzykiem, audyt finansowy, zarządzanie finansami państwa i samorządu terytorialnego i innowacje w biznesie.

W tegorocznej ofercie Politechniki Krakowskiej znalazł się jeden nowy kierunek - odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna na Wydziale Inżynierii Środowiska. Uczelnia przygotowała także cztery nowe specjalności: inżynieria pojazdów szynowych, analityka danych, inżynieria dróg wodnych oraz energy systems and machinery.

- Kierunek odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna będzie prowadzony wspólnie ze specjalistami z firm Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Uczestniczyli w przygotowaniu programu studiów, będą prowadzić część zajęć i opiekować się studentami podczas staży w firmach należących do Holdingu (m.in MPO, MPWiK, MPEC) - informuje rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa. W sumie Politechnika ma w swojej ofercie 25 kierunków i zamierza przyjąć 3,2 tys. studentów.

Także Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego ma nowe pomysły, jak przyciągnąć żaków. -Nowością jest np. prawo dla czynnych zawodowo komorników, którym uznaje się na poczet studiów doświadczenie zawodowe, co może skutkować skróceniem czasu studiów nawet do połowy - mówi rzeczniczka Anna Cieślak.

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie trwa rekrutacja na takie kierunki jak: teologia, turystyka religijna, filozofia, prawo kanoniczne, historia, historia sztuki, ochrona dóbr kultury, muzyka kościelna, turystyka historyczna, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, nauki o rodzinie oraz praca socjalna.
Nowych kierunków w tej rekrutacji nie ma. Studenci najchętniej wybierają dziennikarstwo i, jak podejrzewa uczelnia, tak też może być w tym roku.

Akademia Górniczo-Hutnicza przygotowała 58 kierunków studiów na 16 wydziałach. W zeszłym roku studenci najchętniej wybierali inżynierię mechatroniczną, informatykę oraz teleinformatykę. Podczas tej rekrutacji nie będzie żadnych nowości. - Nie praktykujemy poszerzania listy kierunków z każdą kolejną rekrutacją - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska. - Rozsądniej jest odpowiadać na potrzeby rynku, śledzić trendy, rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami, a następnie na tej podstawie decydować o utworzeniu nowego kierunku. Tak staramy się działać i wiemy, że to przynosi pożądany efekt - nasi absolwenci znajdują zatrudnienie - podkreśla.

WIDEO: Jacek Majchrowski o Strategii Kraków 2030

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska