Klub powstał w 2018 roku z inicjatywy Dariusza Mikruta, Fryderyki Kuleszy i Agnieszki Piekarz-Mikrut. Odnosi sukcesy zarówno wśród seniorów, jak i juniorów.
Podczas Drużynowych Mistrzostw Polski, które na przełomie sierpnia i września odbywały się w Krakowie (po raz pierwszy od 1965 roku!), Dwie Wieże zajęły ósme miejsce, czyli o jedno niższe niż w ubiegłym roku. W imprezie - w tym roku jednej z najmocniej obsadzonych w Europie oraz najsilniejszej i najbardziej prestiżowej w Polsce - wzięło udział dziesięć klubów. Była ona wspierana przez Miasto Kraków, Wojewódzki Urząd Marszałkowski, Fundację PZU oraz sponsorów i partnerów.
Team KSz Dwie Wieże Kraków tworzyli: arcymistrz Michał Matuszewski, mistrzowie międzynarodowi: Słowak Juraj Druska, Arkadiusz Leniart (wyełnił normę arcymistrzowską), Dariusz Mikrut, Piotr Nguyen i Czech Vojtech Zwardon oraz mistrzowie FIDE Antoni Szustakowski i Maria Leks.
Krakowski klub z pewnością uplasowałby się na dużo wyższej pozycji, gdyby nie absencja arcymistrzyni Julii Osmak, reprezentantki Ukrainy na Olimpiadzie Szachowej, uczestniczki tegorocznych mistrzostw globu. Złota medalistka MŚ do lat 12 w 2012 roku, zajmująca trzynaste miejsce w światowym rankingu kobiet zawodniczka, z powodu koronawirusa musiała przejść obowiązkową kwarantannę.
Dobrze także spisują się juniorzy klubu. W ubiegłym roku awansowali oni do IV ligi, a w bieżącym do III ligi małopolskiej. 19 września będą rywalizować o awans do II ligi (ogólnopolskiej). Klub może się też pochwalić sześcioma finalistami mistrzostw Polski. W gronie juniorów wyróżniają się: Antoni Paprocki, Ewa Pawlikowska (ostatnio w Wiśniowej zajęła drugie miejsce w międzywojewódzkich mistrzostwach), Andrzej Kulesza, Magda Pudełko i Dawid Pękala.
Klub współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 62 i Szkołą Podstawową nr 5 w Krakowie w ramach realizacji projekt "Szachy w szkole". Zajęcia prowadzą nauczyciele etatowi po kursach szachowych. Klub pomaga im w organizacji turniejów, a także wyławia talenty szachowe.
- "Zostań Mistrzem razem z nami! Ucz się i zwyciężaj!". To nasze motto klubowe. Zajmujemy się szkoleniem dzieci i młodzieży w szkołach, ale także na zajęcia szachowych online i stacjonarnych zajęciach klubowych w grupach dostosowanych do poziomu sportowego dzieci i zaangażowania - podkreśla prezes klubu Dariusz Mikrut.
- Ludzie często myślą, że szachy to nie jest sport. Nic bardziej mylnego. Występują w nim bowiem podstawowe czynniki sportowe, które obowiązują w każdej dyscyplinie: 1/ rywalizacja: zawodnicy walczą w mistrzostwach Polski, Europy i świata oraz Olimpiadzie Szachowej; 2/ przygotowanie fizyczne: najlepsi szachiści także trenują dodatkowe sporty półprofesjonalnie; 3/ pomoc psychologa sportowego: zawodnicy często z niego korzystają, aby odreagować stres i dobrze przygotować się mentalnie na rywalizację z najlepszymi na świecie - tłumaczy prezes krakowskiego klubu.
I zwraca uwagę, na dodatkowe czynniki powodujące, że "królewska gra" jest dobra dla wszystkich: 1/ w szachy mogą grać wszyscy: od lat 4 do... końca życia, gdyż nie ma w nich ograniczeń ruchowych czy intelektualnych; 2/ są stosowane jako terapia w psychologii, na przykład u dzieci z zespołem Aspergera, czyli z łagodniejszą formą autyzmu (w naszym klubie był taki zawodnik);
3/ poprzez szachy ćwiczymy: uczenie się, pamięć, szybkość podejmowania decyzji; 4/ szachiści potrafią wykonywać posunięcia w niecałe 0,4 sekundy, a całą partię rozegrać w czasie poniżej jednej minuty, czym burzą nieprawdziwy mit o "refleksie szachisty".
Klub, prowadzony przez Fundację Gens Una Sumus, zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia szachowe. Strona klubowa: www.dwiewieze.krakow.pl.
Interesujące linki:
Refleks szachisty: https://www.youtube.com/watch?v=99yd5bcuITY
Carlsen Duda na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=HUlZl0FvBF0
Carlsen Duda w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=BTy4oLnHxAA&t=294s
Wielicki arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wśród uczestników sza...
- Byli piłkarze Wisły zmienili kluby. Lucas, syn Clebera, jest w Grecji
- Miłość do klubu wyrażona na ciele - tatuaże kibiców Wisły
- Wisła Kraków wzmocniła się rzutem na taśmę
- Ci piłkarze Cracovii mają walczyć o tytuł mistrza
- Tak polskie zawodniczki ozdabiają swe ciała
- Zobacz, jak wygląda Wisła Kraków po transferowej rewolucji
