Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Superdziewuchy" cykl Muzem Krakowa o niezależnych kobietach na przestrzeni dziejów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Helena Modrzejewska aktywnie wspierała ruch amerykańskich sufrażystek, popierając m.in. ich postulaty reformy stroju kobiecego do potrzeb aktywnej pacy zawodowej, gdzie obok kwestii praktycznej równie ważną była świadomość zdrowia i swobody ruchu ciała.
Helena Modrzejewska aktywnie wspierała ruch amerykańskich sufrażystek, popierając m.in. ich postulaty reformy stroju kobiecego do potrzeb aktywnej pacy zawodowej, gdzie obok kwestii praktycznej równie ważną była świadomość zdrowia i swobody ruchu ciała. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa/ Cyfrowy Thesaurus
"Superdziewuchy" to cykl Muzeum Krakowa prezentujący kobiety mówiące swoim głosem, kobiety z różnych epok, które pozostawały wierne sobie i swoim przekonaniom. Są wśród nich ikony literatury, jak Wisława Szymborska, muzyki - Kora Jackowska, ale też przedstawicielki minionych epok.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

„Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach olbrzymów” - napisał w liście do innego fizyka Isaac Newton. Dzisiejsze "dziewuchy" walczące o swoje prawa na ulicach nie były pierwsze, aby dziś mogły mówić swoim głosem, wcześniejsze pokolenia musiały utorować im drogę.

Twórcy minicyklu Muzeum Krakowa przytaczają słowa jednej z bohaterek "Superdziewuch" Olgi Jackowskiej: "Przez całe lata słyszę ten sam argument - jak kobiety są takie zdolne, to gdzie te wielkie filozofki, poetki, malarki? Przecież kobiety nie miały możliwości tworzyć. Trafiały się wyjątki, w rodzaju wspaniałej poetki Emily Dickinson, które tworzyły po cichu, w ukryciu. Samo przyznanie kobietom praw cywilnych, np. prawa do posiadania majątku, to kwestia mniej więcej stu ostatnich lat. Nawet w czasie rewolucji francuskiej w pewnym momencie jakobini zabronili kobietom działania w klubach. A były bardzo aktywne i efektywne. Więc przepraszam, ale o czym my w ogóle mówimy? Współcześnie okazuje się, że kobiety jednak mogą być inżynierkami czy chirurżkami. Nie wiadomo, co kobiety jeszcze wymyślą, a myślą bardzo dobrze. Koniec hegemonii mężczyzn. - mówiła Kora w rozmowie z Pauliną Domagalską z „Gazety Wyborczej”.

Wśród bohaterek - kobiet mówiących swoim głosem, superdziewuch, oprócz Kory znalazły się także:
Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa (1871-1963r.), farmaceutka, jedna z pierwszych studentek, która przekroczyła próg Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r., obok Stanisławy Dowgiałło i Janiny Kosmowskiej. A stało się to dzięki zaangażowaniu i uporowi krakowskich emancypantek, głównie Kazimiery Bujwidowej. Przeszła długą drogę o prawo kobiet do studiowania oraz prawo do wykonywania zawodu farmaceutki.

Kazimiera z Drozdowskich Treterowa (1894-1985) – z wykształcenia pianistka, nauczycielka w Państwowej Szkole Muzycznej. W Krakowie znana jako działaczka na rzecz opieki nad zwierzętami, wieloletnia członkini, a zarazem siła napędowa Związku Opieki nad Zwierzętami. Organizacji prozwierzęcej istniejącej w Krakowie w latach 1928-1945. W szeregach ZOZ-u zajmowała się kształtowaniem wrażliwości na zwierzęta szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Ewa Demarczyk (1941-2020) – piosenkarka, wykonywała utwory z nurtu piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej, artystka związana z Piwnica Pod Baranami. Niezwykle charyzmatyczna, magnetyczna, niepowtarzalna. Nazywana „Czarnym Aniołem” polskiej piosenki.

Olga Boznańska (1865-1940) - wybitna malarka, znakomita portrecistka. A wszystko zaczęło się od Kursów im. Baranieckiego w Krakowie! Pomimo genderowych ograniczeń zdołała jednak wejść na drogę profesjonalnej malarskiej kariery: miała samodzielnie pracownie w Krakowie, Monachium a następnie w Paryżu, regularnie wystawiała w różnych miastach, zdobywała nagrody, uczyła, była członkinią polskich i międzynarodowych towarzystw artystycznych. Stworzyła własny styl malarski utrzymany w manierze poimpresjonistycznego realizmu. Jako jedna z nielicznych polskich artystek, weszła do kanonu sztuki polskiej i europejskiej.

Cykl #superdziewuchy można śledzić w mediach społecznościowych Muzeum Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska