Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superścieżka między rondami jest już gotowa do realizacji

Joanna Dolna
Joanna Dolna
Zaprezentowano ostateczną wizję Superścieżki, czyli zagospodarowania terenu wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. Budowa ma ruszyć w tym roku.

Projekt, który przedstawiono, został wybrany w czasie ubiegłorocznych konsultacji społecznych z udziałem mieszkańców. Teraz fachowcy go dopracowali i obliczyli koszt realizacji - 13 mln zł. W tym 5 mln będzie pochodziło z miejskiego budżetu. Reszta od prywatnych inwestorów. Jak zapowiada wiceprezydent Tadeusz Trzmiel, pierwsze efekty budowy będzie można zobaczyć prawdopodobnie już wiosną przyszłego roku.

Superścieżka to półkilometrowy odcinek między rondem Mogilskim a Grzegórzeckim o powierzchni 5 ha, po wschodniej stronie al. Powstania Warszawskiego. Gdy projekt zostanie zrealizowany, będzie można tu odpocząć, pospacerować i uprawiać sport.

- Wybrano koncepcję, której hasłem są słowa: woda oraz zieleń. To główne motywy, które staraliśmy się ująć w projekcie zagospodarowania - mówi Małgorzata Tujko z pracowni Land-Arch.

Projektanci podzielili obszar na kilka stref. Każda pełni inną funkcję, ale razem mają tworzyć spójną całość. Obok ruin fortu na rondzie Mogilskim ma powstać zadaszona scena, amfiteatralne siedzenia i fontanna. Koncepcja zakłada częściowe odbudowanie fortyfikacji w formie ażurowej konstrukcji. Alejka dla pieszych będzie oddzielona od ulicy zielonymi wzniesieniami i drzewami.

W centrum Skweru im. M. Eilego powstanie plac z fontanną. Stanie tu także rzeźba. Na skwerze powstanie plac zabaw wybudowany z użyciem naturalnych materiałów, głównie drewna, a ponadto pawilon pełniący funkcję kiosku i punktu małej gastronomii. Będzie tu można też kupić książki.

Na sąsiadującym ze skwerem parkingu pojawi się więcej przestrzeni dla ruchu pieszych kosztem miejsc postojowych dla samochodów. Przed siedzibą Urzędu Miasta powstanie m.in. strefa wypoczynku dla oczekujących petentów.

Ponadto przy ulicy pojawi się przystanek komunikacji miejskiej, natomiast obok niego przejście dla pieszych.

Z kolei w rejonie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego znikną ekrany akustyczne. Ogrodzenie placówki zostanie obniżone. Na terenie KSOS projekt przewiduje m.in. boisko wielofunkcyjne, trybuny, plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu i tor do gry w boule.

Reprezentacyjnym miejscem ma być plac przed planowaną do budowy nową siedzibą Urzędu Marszałkowskiego, tuż przy rondzie Grzegórzeckim. Także tu zostaną zlikwidowane ekrany akustyczne. Na placu ma pojawić się fontanna, ławki i stanowiska dla rowerów.

- Za kilka tygodni będziemy znać termin realizacji projektu na skwerze i terenie KSOS. To, czy nastąpi to jeszcze w tym roku, zależy od postępowania administracyjnego Urzędu Miasta - tłumaczy Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli, koordynującej projekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska