Skuteczność i bezpieczeństwo składników suplementów diety i żywności wzbogaconej to nowe studia podyplomowe na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych.
Studia mają trwać dwa semestry. W ich trakcie uczestnicy zapoznają się zapoznają się m.in. z podstawowymi definicjami (suplement diety, żywność wzbogacona, żywność funkcjonalna, nutraceutyki i in.), regulacjami prawnymi rejestracji i wprowadzania do obrotu omawianych produktów, procedurami kontroli jakości i sposobami jej weryfikacji, wskazaniami do stosowania suplementów diety i żywności wzbogaconej w różnych schorzeniach oraz ich skuteczności, a także bezpieczeństwem stosowania omawianych produktów, działaniami ubocznych czy interakcji z lekami.
Rekrutacja rozpocznie się 22 kwietnia br., a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
- Na zajęciach kładziemy nacisk na przekazywanie wiedzy praktycznej, opartej o dowody naukowe i wyniki badań klinicznych, ale także podpowiadamy, jakie preparaty są godne uwagi specjalistów i mogą być pomocne dla konsumentów. Wskazujemy istotne problemy i ewentualne zagrożenia oraz uczymy, jak wykryć i rozwiązywać problemy dotyczące interakcji suplementów diety z lekami. Mówimy też o nowych trendach w żywieniu, m.in. żywności wzbogaconej, gdyż często odpowiednia dieta będzie wystarczającym narzędziem dla poprawy kondycji naszych pacjentów - mówi dr hab. Paweł Paśko, kierownik studiów.
Studia przeznaczone dla absolwentów:
- farmacji i medycyny (studia magisterskie),
- dietetyki (studia I lub II stopnia),
- pielęgniarstwa i położnictwa (studia II stopnia),
- fizjoterapii (studia magisterskie),
- zdrowia publicznego (studia II stopnia),
- wychowania fizycznego (studia magisterskie),
- biologii (studia II stopnia),
- chemii (studia II stopnia),
- trener zdrowia i sprawności fizycznej (studia I stopnia),
- wychowania fizycznego (studia II stopnia),
- kosmetologii (studia II stopnia),
- technologii żywności i pokrewne (studia II stopnia).
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja potrwa do 29 sierpnia 2024 roku.
Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu
