Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe sławy pożegnają Wisławę Szymborską w Krakowie

Piotr Rąpalski
Wojciech Matusik
Do Krakowa na czwartkowy pogrzeb Wisławy Szymborskiej ma zjechać śmietanka światowej literatury i sztuki. O ceremonii zostali poinformowani Umberto Eco, Woody Allen oraz nobliści Seamus Heaney i Tomas Tranströmer. Swoją obecność zapowiedzieli natomiast poeci: Ewa Lipska, Julia Hartwig i Adam Zagajewski. Przybędzie też tłumacz wierszy Wisławy Szymborskiej Anders Bodegard i litewski pisarz Tomas Venclova. Obecny ma być prezydent Polski Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Urna z prochami noblistki zostanie przeniesiona z domu pożegnań aleją główną do grobowca. - Po krótkich przemówieniach zaproszonych gości, przy dźwiękach utworów Elli Fitzgerald, zostanie złożona w rodzinnym grobowcu - informuje Filip Szatanik, zastępca dyrektora wydziału informacji UMK. - Uroczystość będzie mieć charakter otwarty i poprowadzi ją aktor Andrzej Seweryn.

Organizator pogrzebu Krakowskie Biuro Festiwalowe apeluje, aby osoby, które pragną oddać hołd poetce przynosząc kwiaty lub wieńce rozważyły w zamian przekazanie pieniędzy na wybrane krakowskie hospicja. Przyniesione wieńce zostaną złożone w specjalnie przygotowanym miejscu w Alei Zasłużonych.

Władze Krakowa przypuszczają, że na cmentarz Rakowicki, aby pożegnać noblistę może przybyć ponad 10 tys. ludzi. Pogrzeb odbędzie się o godzinie 12. - W związku z uroczystościami wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarza - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Przywrócenie ruchu planowane jest po zakończeniu ceremonii około godz. 14. - dodaje.

Na ulicach: Rakowickiej (na odcinku pomiędzy Lubomirskiego a Prandoty), Prandoty, Olszańskiej (na odcinku pomiędzy Beliny-Prażmowskiego a Rakowicką) i Grochowskiej (na odcinku pomiędzy Beliny - Prażmowskiego a Rakowicką) w godzinach od 8. do 15. zostaną ustawione znaki zakazu zatrzymywania się pojazdów. - Około 9.30 wyłączony zostanie ruch na tych ulicach i odcinka. Możliwy będzie tylko dojazd ulicą Olszańską do parkingu - dodają urzędnicy.

O 11. na ulicy Rakowickiej, która dochodzi do głównej bramy cmentarza wstrzymany zostanie ruch tramwajowy. Wiele osób może nie zmieścić się na nekropolii. Będą stać na ulicy przed wejście oglądając ceremonię na ustawionym specjalnie telebimie. W czasie pogrzebu tramwaj nr 2 zostanie skierowany do pętli "Wieczysta".

Jeżli konieczne będzie zamknięcie skrzyżowania ulic Beliny-Prażmowskiego i Grochowskiej autobusy linii 124/424 oraz 184 będą kierowane na trasę objazdową przez ul. Brodowicza.

Dojazd taxi do cmentarza możliwy będzie od ul. Olszańskiej. Osoby, które zmarzną podczas ceremonii będą mogły się ogrzać w podstawionym autobusie przy ul. Rakowickiej, który będzie pełnił rolę ogrzewalni.

Po pogrzebie o godz. 19. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK rozpocznie się spotkanie pt. "Niepojęty przypadek". Poprowadzi je redaktor naczelny wydawnictwa Znak Jerzy Illg, a poetkę wspominać będą m.in.: Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski i Michał Rusinek i inni przyjaciele. Odbędzie się także koncert trębacza Tomasza Stańki i pianisty Marcina Wasilewskiego. Zaplanowano także prezentacje multimedialne, zdjęcia i filmy o noblistce. Wieczór wspomnień będzie miał charakter zamknięty dla szerszej publiczności. Na żywo pokaże go jednak TVP 2.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska