Winne smaki Jury
- To niepowtarzalna okazja by rozsmakować się w lokalnym winie i miejscowej kuchni, porozmawiać o enoturystyce i walorach Jury, która zachwyca krajobrazem i smakiem - mówi Agnieszka Sendor, współwłaścicielka gospodarstwa Pstrąg Ojcowski współorganizatorka pikniku winnego.
W organizację tego święta włączyło się Stowarzyszenie Winiarzy Jury Krakowskiej oraz poszczególni winiarze. Zachęcali do aktywnego wypoczynku, podziwiania uroków Doliny Prądnika i delektowania się lokalnym winem. Koszt degustacji 30 zł. Święto zaplanowano na dwa dni 29 i 30 czerwca w godz. od 11 do 18.
Liczba jurajskich winnic rośnie, a wraz z nimi rozwija się oferta pikniku jurajskiego i tak z edycji na edycję.
Wystawcami na jurajskim pikniku:
- Winnicy Amonit,
- Winnica KRESY,
- Winnica Goja,
- Winnica nad Prądnikiem,
- Winnica Słońce i Wiatr,
- Winnica św. Jana,
- Winnica Novi - Pałac Cianowice,
- Winnica Rajska,
- Winnica Przybysławice,
- Winnica Pałac Minoga.
Opowieści i degustacje
W Ojcowie można było posłuchać opowieści o winie, poznać tajemnice jurajskich winnic i upraw winorośli , które w sobotę zdradzał uczestnikom Mariusz Kapczyński, a na niedzielę na takie opowieści zaproszono Bartosza Wilczyńskiego.
Obok degustacji wina była też degustacja lokalnych produktów, które tworzą dziedzictwo kulinarne regionu. Gospodarze oferowali pstrąga ojcowskiego wędzonego tradycyjne w bukowym dymie, były też serów z gospodarstwa Pemako, miody i przetwory ze Spiżarni we młynie oraz specjały Gospodarstwa Rolnego Przetwórnia.
Wydarzenie wsparły finansowo województwo małopolskie i powiatu krakowski.
Ojców z książką do pisania
Ciekawym wydarzeniem podczas pikniku winnego była promocja książki - Ojców. Książka do pisania z wyborem tekstów i fotografii – Krzysztof Żwirski. Starannie dobrane, archiwalne zdjęcia przeplatają cytaty z tekstów literackich, starych przewodników oraz prasy z epoki. Do zbioru trafiły m.in. cytaty Katarzyny Kobylarczyk, Andrzeja Muszyńskiego, Stanisława Pagaczewskiego, Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy) czy… Fryderyka Chopina. Pokazują Ojców jako miejsce niezwykle ciekawe, nazywane kiedyś „Polską Szwajcarią”, miejsce które było uzdrowiskiem, w którym jest najmniejszy park narodowy w Polsce.
To publikacja z autorskiej linii notesów tworzonych przez krakowskie wydawnictwo Austeria. Bohaterami książek do pisania są miejsca i ludzie. Powstało już ponad sto książek do pisania w kilku językach i powstają nadal.
Ta książka jest przede wszystkim miejscem na własne notatki, zgodnie z cytatem Michele Root-Bernstein komunikującym całą serię – „notuj rzeczy, które widzisz i których nie widzisz. Puste miejsca wypełniaj możliwościami. (…)”.
Widowiskowy festiwal orkiestr w Skale. Tańce wojskowych muzy...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy
