Dzień Kupca zainaugurowany został mszą święta w kościele świętej Barbary. Koncelebrował ją metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. W kazaniu odnosił się do czytań mszalnych przypadających na drugą niedzielę adwentu. - Czas adwentu - powiedział metropolita - jest pogłębieniem pewności, że Bóg o nas pamięta. Po mszy świętej nastąpiła krótka adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo.
Spod kościoła św. Barbary barwny orszak kupiecki, poprzedzany Góralska Dziecięcą Orkiestrą Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki przeszedł pod estradę Targów Bożonarodzeniowych. Tu prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek wygłosił doroczne orędzie do krakowian i turystów.
Sławetni Kupcy Królewskiego Krakowa - mówił Wiesław Jopek. - Starodawnym zwyczajem, w dniu święta kupieckiego, po nabożeństwie w kościele św. Barbary, pochód kupiecki maszerując w odświętnym pochodzie, okrąża Rynek Główny stołecznego, królewskiego Krakowa. Z wyżyn estrady Targów Bożonarodzeniowych wzorem swoich poprzedników zwracam się z orędziem kupieckim do Was tutaj zebranych oraz mieszkańców i turystów. Mijający rok był szczególny w historii naszego kraju i naszego miasta. To rok wielu znaczących rocznic. Nasze miasto, jako pierwsze w Polsce zrzuciło jarzmo niewoli zaborczej, co w tym roku zaakcentowaliśmy szczególnie, odsłaniając na Placu Niepodległości w Podgórzu okolicznościowy obelisk. 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Kraków pamiętał o tej rocznicy. W całym mieście odbyły się doniosłe wydarzenia, w królewskiej Katedrze na Wawelu odprawiona została msza święta za ojczyznę, a Rynek Krakowski był miejscem niepodległościowej lekcji śpiewania. Trwałą pamiątką tej rocznicy będzie 100 szlachetnych dębów posadzonych przy ul. Zaporębie na granicy Branic i Przylasku Rusieckiego. Obok dębu "prezydenckiego" został także posadzony "kupiecki". Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia składam serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Mam nadzieję, że w domach państwa nie zabraknie świątecznego ciepła i serdecznej atmosfery. A przyszły 2019 rok będzie dla nas wszystkich bardziej łaskawy.
Następnie kupcy i ich goście pomaszerowali do magistratu. Tu w sali Obrad Miasta Krakowa odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, poseł na Sejm RP Józef Lassota, wiceprzewodniczący Rady Miasta Sławomir Pietrzyk.
Prezes Wiesław Jopek witał wszystkich gości, mówiąc: Zgodnie z dobrą tradycją i kupieckimi obyczajami składamy doroczną wizytę w dostojnych salach krakowskiego magistratu. Jesteśmy wdzięczni za udostępnienie tego miejsca na uroczystości związane ze Świętem Kupca. Rad jestem, że w tym ważnym daniu dla krakowskiego kupiectwa, w imieniu naszej prastarej Kongregacji i moim własnym mogę wszystkich Państwa powitać. Ze szczególna przyjemnością witam Pana profesora Jacka Majchrowskiego, prezydenta naszego miasta. Panie prezydencie, powtórzę to, co powiedziałem w orędziu kupieckim na Rynku Głównym: Jesteśmy usatysfakcjonowani wyborem krakowian, którzy zdecydowali, iż prof. Jacek Majchrowski nadal będzie prezydentem. To nasz wielki sojusznik w zabiegach o rozwój samorządu gospodarczego naszego miasta, w tym Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Panie prezydencie - gratulując wyboru, obiecujemy, iż wspomagać będziemy wszystkie starania o rozwój naszego stołecznego Krakowa.
Święto kupieckie to okazja do wręczenia odznaczeń i dyplomów. Najwyższe odznaczenie Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - złotą statuetkę średniowiecznej Kogi otrzymali: Krzysztof Przybył, prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", Bogdan Baranek, prezes Oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Brzesku, Tadeusz Witecki, wiceprezes Oddziału KKK w Limanowej. Srebrne statuetki odebrali: Lucyna Gowin, prezes Oddziału KKK w Myślenicach, Jerzy Bujakowski, członek Zarządu Oddziału KKK w Proszowicach, Jan Burkat, wiceprezes Oddziału KKK w Myślenicach.
Wiesława Tąta, członek Zarządu Oddziału KKK w Limanowej oraz Tadeusz Bujakowski, prezes Oddziału KKK w Proszowicach uhonorowani zostali brązowymi Kogami.
Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej otrzymali: Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, Zbigniew Burdak, pełnomocnik prezydium KKK ds. Oddziałów Terenowych, Krystyna Drabik z Oddziału KKK w Myślenicach, Witold Kuszyk z Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej i Bogusław Wójcik z Krakowa.
Dziękując za dotychczasową pracę dyplomami KKK wyróżniono Anetę Bik, Annę Szpak i Renata Teligę z Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej.
Jan Wiesław Nalepa, zastępca prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej został odznaczony złotą odznaką zasłużonego dla oddziału w Limanowej. Odznaka ta jest podziękowaniem - jak zaznaczył Ryszard Kulma z Limanowej - za wspaniałą współpracę i pomoc w działaniu oddziału. Nie było to ostatnie wyróżnienie dla Jana Wiesław Nalepy. W rąk prezesa KKK Wiesława Jopka otrzymał okolicznościowy grawerunek z okazji 40-lecia pracy zawodowej.
Bardzo podniosłym momentem było pasowanie nowych kupców. Tekst ślubowania odczytał Piotr Słonina, a prowadzący uroczystość zaprosił na środek również pozostałych kandydatów na kupców. Byli to poza Piotrem Słoniną: Sylwester Bednarz, Paweł Bielewicz, Angelika Dzięgiel, Sylwia Janiszewska-Rona, Nina Maleta, Beata Sitko i Adrian Ziąber. Prezes Wiesław Jopek uderzając w ramię każdego z kupców mówił: Strzeż dobrego imienia kupca krakowskiego. Pasowani odpowiadali: Na chwałą ojców naszych ku pożytkowi dzieci naszych.
A potem wszyscy zostali zaproszeni na śniadanie kupieckie.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecie
