Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach w pandemii z obostrzeniami. Będą transmisje, a odpust można uzyskać w domu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Takie tłumy w Łagiewnikach w Święto Miłosierdzia jak np. cztery lata temu? W tym roku nie ma o tym mowy
Takie tłumy w Łagiewnikach w Święto Miłosierdzia jak np. cztery lata temu? W tym roku nie ma o tym mowy Adam Wojnar
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach wydało komunikat w związku z przypadającym w niedzielę 11 kwietnia - pierwszą niedzielę po Wielkanocy - świętem Miłosierdzia. Duszpasterze przypominają, że święto to zawsze gromadziło w Łagiewnikach rzesze wiernych, a jednocześnie podkreślają, że w związku z pandemią w tym roku będzie ono przeżywane zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi. "Z powodu aktualnych ograniczeń oraz troski o swoje zdrowie i bezpieczeństwo zachęcamy do łączności duchowej i skorzystania z bogatej oferty transmisji telewizyjnych" - czytamy też w komunikacie.

FLESZ - Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Sanktuarium w Łagiewnikach przekazało przed nadchodzącym świętem informacje porządkowe. Oto niektóre z nich:

  • Do Bazyliki górnej może wejść ograniczona liczba zaproszonych osób. Do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione oraz niepełnosprawni, którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty.
  • Bezpośrednie otoczenie Bazyliki będzie strefą, w której mogą przebywać tylko osoby upoważnione z racji pełnionych funkcji liturgicznych i porządkowych.
  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z Rozporządzenia, o którym mowa w p. 2 będzie można uczestniczyć w Mszach świętych na zewnątrz na Błoniach obok Bazyliki przebywając w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizując nakaz zakrywania ust i nosa.
  • Możliwość spowiedzi będzie w konfesjonałach na zewnątrz na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną. Spowiedź dla niepełnosprawnych będzie w kaplicy niemieckiej w dolnej Bazylice, a spowiedź w językach obcych - w kaplicy węgierskiej. Przy każdym konfesjonale będą przygotowane materiały do dezynfekcji.
  • Parking dla niepełnosprawnych będzie przy ul. Motarskiego.
  • Dojście na Błonia obok Bazyliki będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu na ul. Motarskiego.
  • Na bieżąco będą podawane komunikaty o obowiązujących normach sanitarnych i zasadach porządkowych, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Natomiast dla tych, którzy nie zdecydują się na przyjazd do Łagiewnik, tylko wybiorą transmisje telewizyjne, podano ich długą listę:

  • w sobotę - 10 kwietnia - o godz. 20 w TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) – nabożeństwo Droga Miłosierdzia z Bazyliki;
  • w niedzielę - 11 kwietnia - o godz. 7 w TVP1 – Msza święta z Kaplicy Klasztornej;
  • w niedzielę - 11 kwietnia - o godz. 10 w TVP1 i TVP POLONIA - Mmsza święta z poświęceniem Dzwonów Nadziei dla Oceanii pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego;
  • w niedzielę - 11 kwietnia - o godz. 15 w TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) - Godzina Miłosierdzia z Bazyliki;
  • Msze święte w Niedzielę Miłosierdzia będą odprawiane w Bazylice o godz. 0:00, 6, 8, 10, 12:30, 16 oraz 18; w Kaplicy Klasztornej o godz. 7, 12/w języku angielskim/, 17/w języku hiszpańskim/ i 19. O 15 w Bazylice - Godzina Miłosierdzia. Wszystkie msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Miłosierdzie na stronie milosierdzie.pl. Msze z Kaplicy Klasztornej będą transmitowane na stronie www.faustyna.pl.

"Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia są słowa „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Polecając Bożemu Miłosierdziu wszystkich, którzy będą się z nami łączyć, ufamy i mamy nadzieję, że następne uroczystości będziemy mogli przeżywać już bez ograniczeń związanych z pandemią" - napisano w komunikacie.

Przypomniano też, że nawet przebywając w swoim domu wierni mogą uzyskać w tym dniu odpust zupełny.

W „Dekrecie o związaniu odpustów z aktami kultu spełnianymi dla uczczenia Bożego Miłosierdzia” z 29 czerwca 2002 r. czytamy: „chorzy i ich opiekunowie oraz ci wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu, jak to zostało powiedziane powyżej, i z zamiarem spełnienia - gdy tylko będzie to możliwe - trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem naszego Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»)” - wyjaśnia sanktuarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska