"Daleko, daleko w Betlejem, Chrystus się narodził, cały świecie raduj się!"
Tradycyjnie Orszak przeszedł trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.
Zaszczytna rola Świętej Rodziny została w tym roku powierzona państwu Wolińskim. Pani Barbara i pan Łukasz mają 6 dzieci i najmłodszy, półroczny Jaś odgrywał rolę małego Jezusa. Wśród najważniejszych aktorów Orszaku byli uczniowie krakowskich szkół odgrywający role małych rycerzy i dwórek.
Orszak niebieski (afrykański) najpierw udał się pod Barbakan, gdzie napotkał strażników Króla Heroda. Następnie przeszedł ul. Floriańską i przed kościołem Mariackim skręcił w lewo na Plac Mariacki i dalej na Mały Rynek. Tam Król Afrykański - Ernesto Benicio Bumba (wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego) spotkał się z Królem Herodem, który udzielił mu wskazówek i skierował orszak królewski na Rynek Główny.
Orszak zielony (azjatycki), któremu przewodniczył Król Azjatycki - Hung Trung Nguyen z Wietnamu, wyruszył z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. skierował się trasą: ul. Bałuckiego, - przez Rynek Rynek Dębnicki - Most Dębnicki - Retoryka - Garncarską - Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręcił w Planty do ul. Szewskiej, a dalej nią na Rynek.
Orszak czerwony (europejski) pod przewodnictwem Króla Europejskiego - Kamila Syca, po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu przeszedł na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.
Trzy człony Orszaku spotkały się na Rynku Głównym ok. godz. 12, gdzie już wcześniej ze sceny w pobliżu wieży ratuszowej płynęły dźwięki polskich kolęd i pastorałek. Wykonali je m.in. Anna Sokołowska- Alabrudzińska, Dariusz Kordek, Jacek Wójcicki i Jan Wojdak. Kolędowanie poprowadziła Lidia Jazgar w towarzystwie dwóch konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.
"Niech prowadzi nas Gwiazda"
- Hasłem tegorocznego Orszaku było zawołanie "Niech prowadzi nas Gwiazda". Miało ono przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. To oni po przybyciu do Jerozolimy zapytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2). Na pamiątkę tych wydarzeń na czele Orszaku Trzech Króli jest niesiona tradycyjna kolorowa Gwiazda, którą od lat nosili kolędnicy - wyjaśniają organizatorzy krakowskiego Orszaku.
Orszakowe dzieło charytatywne
Główny organizator Orszaku, czyli Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara i w tym roku przypomniał - Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które obecnie prowadzi 13 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia "pod dachem".
- Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia. Jest to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem budżetowania, oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej i rodzinnej - wyjaśnia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
W 2022 roku podczas Orszaku udało się zebrać ponad 64 tys. zł. Aktualnie w mieszkaniach prowadzonych przez Dzieło mieszkają 32 osoby, a od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej łącznie skorzystało już 130 osób w kryzysie bezdomności. - Do tej pory ponad 60 osobom bezdomnym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkanie na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się własnym kątem i "normalną" codziennością - wyjaśnia Dzieło.
Partnerzy i współorganizatorzy Orszaku: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Salezjanie z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym Młodzi Światu, Skauci Europy, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zespoły muzyczne oraz krakowskie szkoły. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara.
