Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli w Krakowie. Trzy pochody spotkały się na Rynku Głównym, by oddać pokłon nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu [ZDJĘCIA]

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
13. Orszak Trzech Króli w Krakowie
13. Orszak Trzech Króli w Krakowie Andrzej Banaś
Orszak Trzech Króli po raz 13. przeszedł ulicami Krakowa. 6 stycznia Trzej Mędrcy tradycyjnie wyruszyli z trzech punktów miasta, by w samo południe spotkać się na Rynku Głównym i razem pokłonić się nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu. Hasłem tegorocznego Orszaku było zawołanie "Niech prowadzi nas Gwiazda". Kolejny raz podczas krakowskiego Orszaku odbyła się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

"Daleko, daleko w Betlejem, Chrystus się narodził, cały świecie raduj się!"

Tradycyjnie Orszak przeszedł trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.

Zaszczytna rola Świętej Rodziny została w tym roku powierzona państwu Wolińskim. Pani Barbara i pan Łukasz mają 6 dzieci i najmłodszy, półroczny Jaś odgrywał rolę małego Jezusa. Wśród najważniejszych aktorów Orszaku byli uczniowie krakowskich szkół odgrywający role małych rycerzy i dwórek.

Orszak niebieski (afrykański) najpierw udał się pod Barbakan, gdzie napotkał strażników Króla Heroda. Następnie przeszedł ul. Floriańską i przed kościołem Mariackim skręcił w lewo na Plac Mariacki i dalej na Mały Rynek. Tam Król Afrykański - Ernesto Benicio Bumba (wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego) spotkał się z Królem Herodem, który udzielił mu wskazówek i skierował orszak królewski na Rynek Główny.

Orszak zielony (azjatycki), któremu przewodniczył Król Azjatycki - Hung Trung Nguyen z Wietnamu, wyruszył z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. skierował się trasą: ul. Bałuckiego, - przez Rynek Rynek Dębnicki - Most Dębnicki - Retoryka - Garncarską - Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręcił w Planty do ul. Szewskiej, a dalej nią na Rynek.

Orszak czerwony (europejski) pod przewodnictwem Króla Europejskiego - Kamila Syca, po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu przeszedł na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Trzy człony Orszaku spotkały się na Rynku Głównym ok. godz. 12, gdzie już wcześniej ze sceny w pobliżu wieży ratuszowej płynęły dźwięki polskich kolęd i pastorałek. Wykonali je m.in. Anna Sokołowska- Alabrudzińska, Dariusz Kordek, Jacek Wójcicki i Jan Wojdak. Kolędowanie poprowadziła Lidia Jazgar w towarzystwie dwóch konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

"Niech prowadzi nas Gwiazda"

- Hasłem tegorocznego Orszaku było zawołanie "Niech prowadzi nas Gwiazda". Miało ono przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, która była przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. To oni po przybyciu do Jerozolimy zapytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2). Na pamiątkę tych wydarzeń na czele Orszaku Trzech Króli jest niesiona tradycyjna kolorowa Gwiazda, którą od lat nosili kolędnicy - wyjaśniają organizatorzy krakowskiego Orszaku.

Orszakowe dzieło charytatywne

Główny organizator Orszaku, czyli Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara i w tym roku przypomniał - Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które obecnie prowadzi 13 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia "pod dachem".

- Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia. Jest to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem budżetowania, oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej i rodzinnej - wyjaśnia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

W 2022 roku podczas Orszaku udało się zebrać ponad 64 tys. zł. Aktualnie w mieszkaniach prowadzonych przez Dzieło mieszkają 32 osoby, a od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej łącznie skorzystało już 130 osób w kryzysie bezdomności. - Do tej pory ponad 60 osobom bezdomnym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkanie na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się własnym kątem i "normalną" codziennością - wyjaśnia Dzieło.

Partnerzy i współorganizatorzy Orszaku: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Salezjanie z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym Młodzi Światu, Skauci Europy, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zespoły muzyczne oraz krakowskie szkoły. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska