Po pięciu latach od otwarcia zapory Świnna Poręba k. Wadowic można już zobaczyć ją z bliska. 29 czerwca br. oficjalnie udostępniona została promenada dla turystów na zaporze nad Jeziorem Mucharskim. To malownicze jezioro, otoczone górami, może stać się kolejnym turystycznym hitem Małopolski.
Już pierwszego dnia przyjechały tłumy turystów.
Było ich tak wielu, że brakowało miejsc parkingowych, a droga krajowa nr 28 momentami się korkowała - opowiada Radosław Sikora, mieszkaniec Mucharza.
Podobnie jest do tej pory w pogodne dni, ale atrakcja miała być udostępniana była w określonym czasie: w sezonie letnim tj. do 4 września, i po kilka godzin jedynie w weekendy i święta. Teraz się to zmieniło. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, rządowa instytucja zajmująca się tym zbiornikiem, postanowiły zareagować.
W związku z obserwowanym dużym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców zwiedzaniem korony zapory w Świnnej Porębie, PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie podjęło decyzję od wydłużeniu czasu udostepnienia jej dla turystów w soboty i niedziele od godz. 8.00 do 20.00. Równocześnie wydłużony został okres jej udostepnienia do 2 października bieżącego roku - informuje biuro prasowe tej instytucji.
Pierwszy weekend z wydłużonym czasem zwiedzania miał miejsce 9 i 10 lipca. Znów pojawiły się tu tego dnia tłumy turystów.
Jezioro Mucharskie i zapora Świnna Poręba
Spacerując po promenadzie przy zaporze można przejść nad wodą, mając po obu stronach piękne, górskie widoki. Będzie tam można dostać się przez jedną z dwóch bram wjazdowych: od strony punktu widokowego mieszczącego się przy drodze krajowej nr 28 oraz od strony drogi gminnej w Świnnej Porębie. Sama korona, jak i zapora w Świnnej Porębie, miały ten "deptak" od kilku lat, ale nie były dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Dotychczas udostępniania była tylko podczas organizowanych przez Wody Polskie zawodów sportowych, takich jak "Bieg na Zaporę".
Dlaczego do tej pory nie wpuszczano tu turystów?
Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obiektów wchodzących w skład zapory wodnej w Świnnej Porębie. Przed jej udostępnieniem dla turystów konieczne było dokonanie dodatkowych zabezpieczeń na obiekcie, takich jak rozbudowa systemu monitoringu i kontroli dostępu, modernizacja ogrodzenia, bram wjazdowych oraz bram wejściowych a także zapewnienie profesjonalnej ochrony - wyjaśnia "Gazecie Krakowskiej" Jadwiga Koperczak - Wilk z krakowskiego oddziału Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
