Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej będzie perłą

Andrzej Skórka
XIX-wiecznemu zabytkowi groziła katastrofa. Za trzy lata ma odzyskać blask
XIX-wiecznemu zabytkowi groziła katastrofa. Za trzy lata ma odzyskać blask Andrzej Skórka
Sala koncertowa w zabytkowych wnętrzach, obok muzeum judaistyczne - taka wizja synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej do niedawna brzmiała mało realnie.

W ciągu trzech lat powinna się jednak zmienić w rzeczywistość. Miejscowy samorząd zdobył w urzędzie marszałkowskim pieniądze na rewaloryzację obiektu. To w sumie aż 9 mln zł. Pomyślne dla zabytku wiadomości nadeszły z Krakowa. Zarząd województwa podzielił dotacje na ratowanie dziedzictwa kulturowego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Synagoga z Dąbrowy jest jednym z dwunastu projektów, które otrzymają unijne dofinansowanie. - Dotacja opiewać będzie na 9 milionów złotych.
- Przed nami jeszcze tylko podpisanie formalnej umowy z samorządem Dąbrowy, który już może przygotowywać przetarg - mówi Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski.

Projekt "Renowacja synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej - perły architektury Chasydów w Polsce" pomyślnie przeszedł gęste sito weryfikacji. Uzyskał jedną z najwyższych ocen. I jedną z najokazalszych dopłat. - Cieszymy się z sukcesu. To trzy czwarte pieniędzy, jakie potrzebujemy na odrestaurowanie synagogi - mówi Stanisław Początek, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. - Zapewnimy resztę, a wtedy zabytek odzyska w ciągu trzech lat dawny blask.

Projektu rewaloryzacji obiektu jeszcze nie ma. Według opinii specjalistów z Politechniki Krakowskiej powinna ona kosztować około 12 milionów złotych. Gmina chce w jednym przetargu wyłonić od razu autora projektu i wykonawcę.

W synagodze powstać ma Ośrodek Spotkania Kultur. Pod tym hasłem kryje się, między innymi sala koncertowa oraz muzea - judaistyczne, Powiśla i Polonii. - Bardzo się cieszę z tych wiadomości i czekam na chwilę, kiedy będzie można wejść i pomodlić się w odrestaurowanej synagodze - mówi Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

- Jeśli chodzi o klasę zabytku, nie ma on sobie równych w całej południowej Polsce - ocenia Andrzej Cetera, szef tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Po odnowieniu wszystkich malowideł, płaskorzeźb i detali architektonicznych będziemy mieli w Dąbrowie prawdziwe cudo architektoniczne.

Jeszcze trzy lata temu synagodze groziła katastrofa budowlana. Odkąd samorząd gminy został jej właścicielem, udało się zabezpieczyć konstrukcję budynku, a obecnie trwa naprawa dachu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska