Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia na Covid 19 w Krakowie. Kiedy będzie można się zaszczepić przeciw Covid-19? Sprawdź kalendarz szczepień

PD
Szczepienia przeciwko koronawirusowi potrwają najprawdopodobniej przez kilka lat
Szczepienia przeciwko koronawirusowi potrwają najprawdopodobniej przez kilka lat Grzegorz Dembinski
W ciągu najbliższych trzech miesięcy zaszczepionych ma zostać około 3 mln Polaków. Aktualnie trwa szczepienie osób z etapu zero, ale już 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia osób z kolejnej grupy. Wszyscy pozostali najprawdopodobniej na szczepienie przeciwko koronawirusowi będą musieli czekać do przełomu 2021 i 2022, a nawet do 2023 roku. Wyjaśniamy, kto i kiedy w Krakowie będzie mógł zaszczepić się przeciw COVID-19 w kolejnych etapach.

FLESZ - Negatywne skutki szczepień? Będą odszkodowania

Od 27 grudnia w Polsce trawa proces szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. Wśród nich znalazł się m.in personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych oraz studenci medycyny. Do grupy zero w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia dopisało także rodziców wcześniaków. Wg danych resortu zdrowia w ciągu tych dziewięciu dni zaszczepionych zostało ponad 100 tys. osób z tej grupy.

25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia osób z etapu 1.

- Po szczepieniach kadry medycznej rozpoczną się szczepienia seniorów, ale najpierw tych powyżej 75. roku życia. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. Zapisy od 15 stycznia

- poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Grupa osób z etapu pierwsze zgodnie z szacunkami MZ to około 10 mln osób. Pierwszeństwo będzie dotyczyło również tych, którzy są czynni zawodowo, są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

W samym Krakowie w grupa osób wieku poprodukcyjnymi, a więc powyżej 60 roku życia liczy około 190 tys.

Etap 1 obejmuje następujące grupy: pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, nauczycieli oraz pracowników TOPR i GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych.

Z danych przekazanych nam przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie wynika, że w 11 krakowskich Domach Społecznych będących pod nadzorem miasta przebywa ponad 2000 pensjonariuszy. W mieście znajdują się równie

Biorąc pod uwagę aktualne tempo szczepień, podawanie preparatu osobom z etapu pierwszego szacunkowo może potrwać nawet kilka miesięcy.

- Wszystko wskazuje na to, że przez pierwsze trzy miesiące 2021 roku, czyli do końca pierwszego kwartału, możemy liczyć na dostawy szczepionek trzech producentów: Pfizer - 4,6 mln dawek, Moderna - 800 tys. dawek oraz CureVac - o ile zostanie zarejestrowany - 400 tys. dawek. To nam daje łącznie około 5 mln 880 tys. dawek -

stwierdził minister Dworczyk.

Do końca marca można będzie zaszczepić więc ok. 2,9 mln osób, ponieważ każda osoba musi przyjąć dwie dawki preparatu.

Oznacza to więc, że przy optymistycznym założeniu szczepienia osób z grupy 1 zakończą się na przełomie września i października.

Kiedy szczepienie osób z 2 i 3grupy?

Kolejny etap szczepień obejmie osoby z grupy 2. Wszyscy Ci, którzy mieszczą się w ramach tej grupy niestety nie będą mogli się zarejestrować i wybrać terminu szczepień już 15 stycznia. Dla nich na razie dostępny będzie tylko formularz, za pomocą którego będzie można zgłosić chęć szczepienia. Niestety, nieznane są jeszcze daty, kiedy ruszy rejestracja kolejnych grup.

Kto znajduje się w drugiej i 3 grupie?

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w drugim etapie zaszczepione zostaną osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne".

Są to m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego.Należą do nich również urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych. A także wszyscy obywatele poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Etap drugi to około 5 mln osób.

Z kolei trzeci - ostatni etap Narodowego Programu Szczepień obejmuje 8 mln Polaków. W tej grupie znalazły się wszystkie osoby dorosłe oraz przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Ile osób miesięcznie uda się zaszczepić?

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że realnie uda się zaszczepić miesięcznie około 1 mln Polaków. To wszystko przez przez dostępność preparatów.

Dlatego też można szacować, że zaszczepienie wszystkich dorosłych Polaków zajmie około 30 miesięcy, co daje dwa i pół roku. Szczepienia, które zaczęłyby się w lutym 2021 potrwają więc do sierpnia 2023 roku.

Priorytetem dla resortu zdrowia jest osiągnięcie odporności na COVID-19 u ponad połowy dorosłych Polaków do końca roku.

Zapisy mają rozpocząć się 15 stycznia, a szczepienia mają być realizowane w 111 miejscach w Krakowie. To szpitale, POZ-y, prywatne placówki medyczne, laboratoria i punkty pobrań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska