Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szeroko zakrojony projekt Zamku Królewskiego na Wawelu w internecie - "Czas na Wawel! Kultura dostępna"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wielki program "Kultura dostępna" Zamku Królewskiego na Wawelu kosztował ponad 280 tys. zł
Wielki program "Kultura dostępna" Zamku Królewskiego na Wawelu kosztował ponad 280 tys. zł Materiały prasowe
Ponad 280 tys. zł kosztował wielki program "Kultura dostępna" Zamku Królewskiego na Wawelu, zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach otrzymujemy serial „Wawel. Królestwo odkryte” z udziałem Krystyny Czubówny, poradnik dla małych i dużych „Przez Zamek do domu”, grę komputerową, lekcje i warsztaty online. Wszystko po to, by – mimo wszystko – dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i sprostać ich najwyższym oczekiwaniom w czasie, gdy dostęp do kultury w rzeczywistości został utrudniony.

FLESZ - Nowy szczep koronawirusa. Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii

Małgorzata Kożuchowska oprowadza po Wawelu

– Za sprawą współczesnych, nowoczesnych środków wyrazu, które stanowią język nowych mediów w XXI wieku pragniemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców sztuki. Dzięki grze on-line czy serialowi pokazujemy nieoczywiste oblicze Zamku Królewskiego na Wawelu. W sposób atrakcyjny i niekonwencjonalny opowiadamy o dziejach Zamku i wawelskich zbiorach

– mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pod koniec grudnia, nie wychodząc z domu, każdy będzie mógł odwiedzić Zamek KRólewski na Wawelu. Wszystko za sprawą projektu wirtualnego zwiedzania, nad którym prace dobiegają właśnie końca.

– To nasza odpowiedź na zapotrzebowanie zwiedzających, którzy niezwykle entuzjastycznie przyjęli wyemitowane przez nas wirtualne oprowadzanie po ekspozycji "Wawel zaginiony" z udziałem kustosz dr Beaty Kwiatkowskiej-Kopki z towarzyszeniem aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej, prezentowane w ramach akcji #darmowylistopad. Film na naszym profilu na Facebooku został wyświetlony ponad 24 tys. razy i udostępniony już ponad 400 razy. To prawdziwy rekord

– stwierdza dr hab. Andrzej Betlej.

Za głosem Krystyny Czubówny

Jak mówi Marta Graczyńska – koordynatorka projektu „Kultura dostępna” na Zamku Królewskim na Wawelu – dzięki rozmaitym działaniom Zamek na Wawelu jest miejscem na wyciągnięcie ręki.

– Póki nie możemy się spotkać z naszymi gośćmi w świecie rzeczywistym zapraszamy ich do wirtualnych przestrzeni muzeum. Dofinansowanie MKiDN pozwoliło nam na sięgnięcie po współczesne technologie, nowe środki wyrazu i wykorzystać inne niż do tej pory kanały komunikacji. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiedza na temat zbiorów wawelskich, ich historii i znaczenia będzie co raz powszechniejsza, a goście będą chcieli jej co raz więcej i więcej. W ten sposób Wawel pozostanie otwarty i jeszcze bliższy każdemu

– mówi Marta Graczyńska.

Na wawelskie wzgórze przeniesiemy się także za sprawą historii opowiedzianych w 10-odcinkowym serialu „Wawel. Królestwo odkryte”. Poznamy nieoczywiste oblicze Zamku za sprawą opowieści o artystach, zbiorach, ludziach, o których historia zapomniała, a nawet zwierzętach i roślinach. Wszystko to przedstawione będzie w dynamicznej i atrakcyjnej wizualnie formie – i opowiedziane głosem Krystyny Czubówny.

Gra i książka pomogą dzieciom odkryć Wawel

Do rąk najmłodszych zwiedzających w przedziale od 9 do 15 lat trafi specjalna gra. Za jej pośrednictwem cofniemy się w czasie, doświadczając przygód w różnych okresach historycznych Zamku Królewskiego na Wawelu. Gracze wcielą się w jednego z kilku bohaterów, wzorowanych na postaciach historycznych związanych z Zamkiem. Cel jest jeden: odnaleźć cenne artefakty, takie jak Szczerbiec, pantofelki koronacyjne Zygmunta Augusta czy szachy Zygmunta III.

Mocnym atutem gry jest forma, ukazująca wnętrza zamku z różnych epokach. Dzięki niej odkryjemy historię unikatowego miejsca w nietypowy sposób. Grę pobierzemy za darmo już pod koniec grudnia.

- Z myślą o najmłodszych zwiedzających i ich opiekunach Zamek opracował również specjalny poradnik, jak z naszego własnego domu uczynić zamek. Za sprawą opracowanych zabaw, zadań i rozmaitych ciekawostek przybliżamy wiedzę o Wawelu i historię bezcennych zbiorów zgodnie z ideą: przez zabawę do nauki

- mówi Urszula Wolak-Dudek, rzeczniczka prasowa Zamku na Wawelu.

Jak piszą autorki poradnika: "Pozwól, że zaprosimy cię dziś do królewskiego domu, uchylimy rąbka tajemnicy i pokażemy, jak wyglądało życie codzienne na Zamku. W książce znajdziesz zadania, które pozwolą zmienić twój dom w rezydencję królewską. Książka jest dla ciebie – możesz w niej rysować i wyklejać, zapisywać pomysły i inspiracje. Zaproś do zabawy najbliższych i bawcie się po królewsku".

Szczegóły na stronie internetowej www.wawel.krakow.pl - w zakładce KULTURA DOSTĘPNA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska