FLESZ - Cierpienie ukraińskich dzieci

W piątek 27.05 w Łapanowie odbyła się sesja nadzwyczajna, poświęcona przyszłości szkoły muzycznej. Radni mieli przyjąć dwie uchwały. Pierwsza miała dotyczyć uchylenia uchwały z 28 lutego w sprawie likwidacji szkoły muzycznej, druga zaś - przekazania prowadzenia placówki w Sobolowie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 1 stycznia 2023 r.
Sytuację skomplikowało orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 23 maja. W reakcji na skargę, złożoną przez rodziców dzieci ze Szkoły Muzycznej w Sobolowie, sąd wstrzymał wykonanie uchwały o likwidacji tej placówki. "Zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków" - czytamy w uzasadnieniu. Orzeczenie nie jest prawomocne, radzie gminy przysługuje złożenie zażalenia do 2 czerwca 2022.
- Najprawdopodobniej sąd stwierdzi nieważność, czyli od dnia podjęcia uchwały wszystkie skutki zostałyby wyrugowane z obrotu prawnego – stwierdził podczas sesji nadzwyczajnej Zbigniew Biernat, radca prawny urzędu gminy w Łapanowie.
W efekcie, oba projekty uchwał, przygotowane na sesję nadzwyczajną, zostały przez radę odrzucone. Radni zwracali uwagę, że dzień przed sesją nie doszło do podpisania porozumienia pomiędzy gminą, starostą i przedstawicielem ministerstwa, na mocy którego starostwo przekazałoby ministerstwu budynek w Łapanowie pod prowadzenie szkoły muzycznej.
Szkoła Muzyczna I stopnia w Sobolowie nadal ma funkcjonować po 1 września 2022. - Prowadzimy nabór i będziemy działać - zapowiada Stanisław Chmielek, kierownik placówki. Również on uważa, że WSA uchyli uchwałę rady gminy o likwidacji szkoły muzycznej. - Miała bardzo dużo wad, które wskazali prawnicy, jak i sam Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dlatego, aby nie ponieść szkody na tym, że szkoła przestanie istnieć, WSA w trybie pilnym zawiesił tę uchwałę - dodaje Chmielek.
Szkoła Muzyczna I stopnia w Soblowie istnieje od 2010 roku, obecnie liczy ok. 170 uczniów. Prowadzi ją gmina Łapanów w budynku, należącym do parafii Sobolów, a dzierżawionym i urządzonym przez Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Sobolów. Argumentem za jej likwidacją, podnoszonym w uchwale o jej likwidacji, były koszty prowadzenia placówki. Zgodnie z umową z 2010 roku, miesięczny koszt dzierżawy 480 metrów kwadratowych to 18,7 tys. zł netto, co w skali roku daje 224,6 tys. zł. Umowa dzierżawy wygasa z końcem czerwca 2022.
- Zamek w Wiśniczu na tle Tatr, kolejne niezwykłe zdjęcie Mirosława Mroczka
- Bochnia. Przy tężni będzie informacja turystyczna, sklepik, kawiarnia i toalety
- Bochnia-Brzesko. W regionie praktycznie nie ma schronów przeciwlotniczych
- Pięcioosobowej rodzinie z Kamionnej spłonął dom. Trwa zbiórka na odbudowę zniszczeń
- Znana firma zrezygnowała z litery "Z" w swoim logo. Chcą uniknąć skojarzeń z wojną
- Raisa Nazarowa z Ukrainy mieszka w Bochni od ponad 20 lat, dziś pomaga uchodźcom