Ostrzeżenia dla rodziców płyną w wielu europejskich szkołach. Nie inaczej jest w Polsce. Na przykład rodzice szkoły na osiedlu Budziwój, w Rzeszowie otrzymali ostrzeżenie na elektronicznym dzienniczku ucznia.
W liście do rodziców podpisanym przez pedagog szkolną możemy między innymi wyczytać:
„…Specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą, przestrzegają iż w grze, tak samo, jak w serialu, postacie są zabijane i torturowane dla sadystycznej przyjemności mistrza gry. Jest seks, są zabójstwa, groźby przemocy seksualnej, gwałty i pochwała hazardu. Film i gra przenoszona jest do życia - coraz częściej słyszy się o dzieciach, które organizują pokazywane w serialu gry, dzielą się na graczy i strażników, udają zadawanie śmierci i umieranie, zdarza się, że stosują realną przemoc wobec przegranych. Treści związane z serialem masowo pojawiają się w świecie cyfrowym, głównie w mediach społecznościowych”.
- Niedawno dowiedziałam się o tej całej burzy wokół serialu. Zapytałam 13-letniego syna, czy wie, co to za serial. Machnął ręką i odpowiedział – mamo, przecież to cała szkoła oglądała, wszyscy o tym mówią, a niektórzy, w to grają. Jak to usłyszałam, to się przeraziłam – mówi pani Wiktoria z Rzeszowa.
Co na to psycholog?
- Treści o charakterze agresywnym, pornograficznym, indoktrynującym mogą mieć wpływ na psychikę naszych dzieci, a im młodsze dzieci tym wpływ ten może być większy. W przypadku agresywnych, eksponujących przemoc psychiczną, fizyczną, seksualną, psychologiczne konsekwencje można sprowadzić do dwóch wariantów – tłumaczy Magdalena Pilecka, psycholog, psychoterapeuta rodzinny i dziecięcy z „Dialog. Centrum Terapii Rodzin” w Rzeszowie. - Po pierwsze znieczulają emocjonalnie na krzywdę, cierpienie, ból, a tym samym mogą być źródłem inspiracji, czyli po prostu naśladowania podobnych zachowań w życiu. Co jakiś czas pojawiają się informacje o popełnionych przestępstwach przez osoby niepełnoletnie, których inspiracją była agresywna gra komputerowa, film, czy bohater. Drugi rodzaj konsekwencji jest, gdy zbyt drastyczne obrazy stanowią formę nadużycia. W konsekwencji, którego młody człowiek może ujawniać różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne.
Jak zaznacza psycholog mogą to być stany lękowe, bezsenność, stany nadmiernego pobudzenia, czy apatia.
- Istnieje pogląd, w mojej opinii zupełnie nieuzasadniony, że nastolatkowie mogą oglądać wszystko, tylko trzeba z nimi o tym zawsze porozmawiać. To nieprawda. Zbyt silne, czy drastyczne bodźce, mogą mieć traumatyczny wpływ, na stan emocjonalny młodego człowieka i to do nas dorosłych należy właściwa selekcja takich wrażeń – dodaje Magdalena Pilecka.
