MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka, która wychodzi poza ramy rzeczywistości - projekt „Sensorium – zmysły/świadomość/strategie odbioru” w Krakowie

Paweł Gzyl
Opracowanie:
MIKRO_ORCHESTRA
MIKRO_ORCHESTRA Jacek Chamot
Czy sztuka i nauka mogą iść w parze? Wydawać się może to dość nieoczywiste, jednak to połączenie prowadzące do innowacyjnych rezultatów. Sztuka inspiruje naukę swoją wyobraźnią i kreatywnością, podczas gdy nauka dostarcza sztuce wiedzy i zrozumienia świata. Unikalne realizacje prezentowane będą w kilku przestrzeniach Krakowa od 18 kwietnia w ramach projektu „Sensorium – zmysły/świadomość/strategie odbioru”.

21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów samorządowych

od 7 lat

Obie dziedziny, zarówno sztuka, jak i nauka, wyrażają ludzką kreatywność, ciekawość i eksplorację świata. W ramach projektu zaprezentowane zostaną takie realizacje, które zapadną uczestnikom na długo w pamięć. Skłonią nas do refleksji, poszukiwania nieoczywistych wzajemnych inspiracji, przekraczania klasycznych definicji sztuki i jej dyscyplin oraz podnoszenia problemów współczesnego człowieka uwikłanego w technokulturowe procesy.

W ramach projektu zaprezentowane zostaną 4 nowatorskie wystawy, instalacje i prezentacje artystyczne na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Ich głównym celem jest analiza relacji między najnowszą sztuką a eksperymentami oraz osiągnięciami technologicznymi. Prezentacje i dyskusje pozwalają zrozumieć, dlaczego obszar sztuki stał się polem badań, a artysta-badacz wykorzystuje narzędzia naukowe i koncepcje wypracowane przez naukowców. Dodatkowo projekt ma edukować w zakresie odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych narzędzi.

- Jako grupa artystyczna składająca się z przedstawicieli pokolenia Y na własnej skórze doświadczyliśmy dynamicznego rozwoju kultury cyfrowej – od kojących melodii modemu łączącego się z centralą telefoniczną po telekonferencje na zoomie – zatem i ta wystawa dotyka zarówno zjawisk uchodzących obecnie za „retro” – choćby pierwsze gry video na Pegazusie, jak i zupełnie świeżych – mówią artyści grupy PanGenerator, których projekt zobaczymy już 18 kwietnia.

Jednym z bardziej zaskakujących projektów będzie również m.in. premierowy „Surplus/nadmiar” autorstwa Violi Kuś wraz z zespołem. Jej artystyczno-badawcza koncepcja jest utrwaleniem koniecznych w obliczu katastrofy klimatycznej zachowań. Wspólnotowy aspekt projektu będzie doświadczeniem, które równocześnie zachwyca i przeraża.

Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć „Keloskop” autorstwa Alka Rokosza, absolwenta wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. To instrument wykorzystujący lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Jego celem jest ponowne skierowanie naszego spojrzenia w górę, ku niebu i zbudowania fragmentu nieboskłonu według własnego uznania.

Organizatorem projektu jest Fundacja Nówki Sztuki oraz Wydział Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wystawy będą połączone z panelami dyskusyjnymi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (w Pałacu Sztuki w ramach biletu na wszystkie aktualne wystawy).

Program:

1. 18-29.04.2024, Pałac Sztuki przy Placu Szczepańskim 4 w Krakowie

Instalacja „Icons” grupy panGenerator

2. Czerwiec 2024, Galeria Szary Trójkąt Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ul. Kawiory 21

Instalacja „Keloskop” Alka Rokosza

3. Październik 2024, Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie

Działanie performatywne i badawcze „Surplus/nadmiar”, Viola Kuś z zespołem.

Kuratorka: Małgorzata Jankowska

4. Październik 2024 w ramach Festiwalu Innowacji Studenckich IT it’s Me, Galeria Szary Trójkąt Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ul. Kawiory 2

Performans/koncert MIKRO ORCHESTRA z wykorzystaniem archaicznych konsoli do gier.

Strona projektu: https://sensorium.nowkasztuka.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska