Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwed uratowany przez "genetycznego bliźniaka" z Nowego Sącza

Iwona Kamieńska
Tomasz Hebda z sądeckiej PWSZ - twarz tegorocznej kampanii, której celem jest ratowanie życia chorych na białaczkę
Tomasz Hebda z sądeckiej PWSZ - twarz tegorocznej kampanii, której celem jest ratowanie życia chorych na białaczkę fot. archiwum DKMS
W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: białaczka. Co drugi pacjent nie ma praktycznie szans na wyzdrowienie, bo w bazie dawców szpiku nie ma jego "genetycznego bliźniaka". Na ratunek chorym chcą pospieszyć sądeccy studenci Wyższej Szkoły Biznesu.

W najbliższy piątek i sobotę organizują akcję "Dzień Dawcy Szpiku - studenci przeciw białaczce". Przez te dwa dni wszyscy chętni będą mieć okazję zarejestrować się w bazie dawców, dając tym samym komuś szansę na uratowanie życia.

Podobna akcja została przeprowadzona w Nowym Sączu rok temu. Na efekt nie trzeba było długo czekać. - Zarejestrowały się wówczas 824 osoby. Jeden ze studentów, którzy wówczas trafili do bazy danych o dawcach, oddał swoje komórki macierzyste 66-letniemu mężczyźnie ze Szwecji - mówi dr Andrzej Bulzak, rektor WSB.

Dziś ten właśnie student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu - Tomek Hebda - jest twarzą kampanii zachęcającej do uczestnictwa w piątkowo-sobotniej akcji. Odbywa się ona pod szyldem fundacji DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych.

Logo fundacji jest wymowne - to dwa dopasowane do siebie puzzle. W rozsypanej układance tak samo trudno trafić na odpowiedni jej fragment jak w świecie na genetycznego bliźniaka, czyli kogoś, kogo profil genetyczny krwi pasuje do osoby potrzebującej pomocy. Bazę dawców stworzono właśnie po to, żeby ułatwić szukanie.

Tomek Hebda chętnie opowiada o swojej przygodzie, w wyniku której został dawcą. Wszystko zaczęło się od spontanicznej decyzji, podjętej wspólnie z kolegami, aby wziąć udział w rejestracji dawców organizowanej przez kolegów z WSB

- Spisano moje dane, oddałem 10 mililitrów krwi i wróciłem na uczelnię. Po pewnym czasie otrzymałem potwierdzenie z DKMS o dokonanej rejestracji, kartę dawcy oraz czerwony puzzel w formie przypinki - opowiada Tomasz.

Potem długo była cisza - aż do 12 sierpnia tego roku, gdy student odebrał telefon z informacją, że wstępnie potwierdzono zgodność jego komórek z kimś, kto czeka na szpik. - Padło pytanie, czy zostanę dawcą. Nie potrafiłem odpowiedzieć inaczej niż "tak". Inna odpowiedź byłaby przecież jak wyrok śmierci dla chorego człowieka - wspomina.

Sądeczanina wysłano na szczegółowe badania do Drezna, które potwierdziły zgodność kodów genetycznych. - 22 września w nieco ponad trzy godziny w miłej atmosferze i towarzystwie odseparowano z mojej krwi odpowiednią ilość komórek macierzystych - opowiada dawca, zachęcając do tegorocznej rejestracji. - Zabieg nie był ani bolesny, ani nieprzyjemny. Powiedziano mi, że chory, który czeka na te komórki, to 66-letni Szwed. Pomyślałem wówczas, że to tak jakbym ratował życie swojemu tacie, który jest w podobnym wieku

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się na terenie uczelni przy ul. Zielonej 27. W piątek potrwa od godz. 12 do 16, a w sobotę od 11 do 15.

***
Przeszczep szpiku polega na dożylnym podaniu choremu komórek krwiotwórczych (macierzystych), które wraz z krwią trafiają do jam szpikowych kości. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i wygląda jak podanie kroplówki. Komórki macierzyste pobiera się od dawcy zwykle z krwi obwodowej, rzadziej (w znieczuleniu) z kości biodrowej.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Okolice Krakowa: usiłował uprowadzić 9-letnią dziewczynkę
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska