Pierwsza profesjonalna plaża w Krakowie
Pierwsza profesjonalna plaża w Krakowie powstała w lipcu 1930 roku w sąsiedztwie klasztoru Norbertanek, na tyłach ulicy Flisackiej. Jej dzierżawca – Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego – zadbał prawie o wszystko. Wiślany brzeg wysypano piaskiem, drewniany budynek z szatniami, ustawiono urządzenia sportowe, nie zabrakło nawet radiofonizacji.
- pisze Krzysztof Jakubowski na stronie malopolskatogo.pl.

Nazwa plaży – „Krokodyl” – odwoływała się do słynnego zdarzenia z końca XIX wieku. Z jednego z objazdowych cyrków uciekł wówczas najprawdziwszy aligator, chroniąc się w Wiśle.
Piaszczyste plaże w Krakowie
W pierwszej połowie lat 30. powstało nad Wisłą jeszcze kilka wysypanych piaskiem plaż. Wśród nich najpopularniejsza była plaża oficerska z drewnianym budynkiem na palach, urządzona w 1933 roku tuż przy moście po stronie Dębnik.
Kolejna popularna plaża, z bogatym jak na tamte czasy urządzeniem, położona była tuż za rogatką zwierzyniecką, ale jeszcze w granicach miasta. Dojść można było tam od ulicy Księcia Józefa. Po II wojnie światowej funkcjonowała jeszcze jako „dzika”, jednak na początku lat 50. zapadła decyzja o budowie właśnie w tym zalewowym miejscu potężnego obiektu Kolejowego Klubu Wodnego.
