https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dojedziemy pociągiem na krakowskie Malediwy. Budowa przystanku kolejowego na Przylasku Rusieckim bliska ukończenia

Piotr Tymczak
Budowa przystanku w Przylasku Rusieckim w Krakowie
Budowa przystanku w Przylasku Rusieckim w Krakowie PKP PLK
Kończy się budowa przystanku kolejowego w Przylasku Rusieckim. Jesienią to miejsce określane jest jako małe krakowskie Mazury, a latem ze względu na plaże i kąpielisko porównywane do Malediwów.

- Niewiele prac zostało do wykonania przy budowie nowego przystanku kolejowego w Przylasku Rusieckim. W najbliższych tygodniach wykonawcy dokończą instalację małej architektury, barier ochronnych i systemu nagłośnienia. Pierwsze pociągi odjadą stąd już w połowie grudnia - informują PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przystanek "Kraków Przylasek" z dwoma peronami

Przystanek Kraków Przylasek ma się składać z dwóch peronów w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej.
Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku.

Wartość projektu określono na ponad 7 mln zł.

Przylasek Rusiecki słynie z zagospodarowanego kąpieliska

Teren Przylasku Rusieckiego to ponad 200 hektarów ziemi i 14 zbiorników wodnych. Zbiornik wodny nr 1 został przeznaczony do rekreacji na świeżym powietrzu.

W ostatnich latach Przylasek Rusiecki z dzikich akwenów stał się zagospodarowanym kąpieliskiem. Całkowity obszar inwestycji to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego, który jest strzeżony. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr, a ich nośność to 220 ton, co oznacza, że może na nich stanąć ok. 1000 osób jednocześnie.

Część pomostów ma charakter spacerowy, część służy do obsługi kąpieliska, a jeszcze inne do obsługi łódek bądź kajaków i innych jednostek pływających. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży, której obszar obejmuje blisko hektar. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku. Letnimi atrakcjami są też boiska do piłki plażowej i „pływający” basen o podwyższonym dnie. Ustawiono też namiot do organizacji wydarzeń plenerowych.

Planują centrum geotermalne

Nowy Przylasek Rusiecki otwarto w lipcu 2021 roku. Koszt realizacji Centrum Rekreacyjno-Wypoczynkowego to 18,5 miliona złotych, z czego 5,3 mln zł złotych pochodziło z UE, natomiast pozostałe środki zapewniła gmina Kraków oraz spółka. Budowa trwała 14 miesięcy, natomiast przygotowania do niej 2 lata.

Przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim to pierwszy element Centrum Rekreacji i Wypoczynku. Kolejnymi etapami jego realizacji są park rzeczny obejmujący pozostałe 13 zbiorników, Park Edukacyjny „Branice”, którego ważnym elementem będzie skansen drewnianego budownictwa z Krakowa i jego okolic oraz centrum geotermalne.

Prawie dwa kilometry głębokości będzie miał odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim, który wykona jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w ramach poszukiwania wód geotermalnych w Krakowie. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planuje się, że Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz elementy planowanego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym skansen dziedzictwa kulturalnego Krakowa, mogą być naturalnymi odbiorcami ciepła geotermalnego, a w razie potwierdzenia przewidywanych parametrów hydrochemicznych wód termalnych, mogą być również wykorzystane do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych.

WASZ TEMAT. Tajemnicze wybrzuszenia na ważnej ulicy w Krakowie. Droga jak pumptruck!

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska