Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do opracowania koncepcji lodowiska w Oświęcimiu zgłosiło się ponad 60 firm projektowych
Do udziału w konkursie na przygotowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy lodowiska w Oświęcimiu zgłosiło się 61 firm projektowych. Do złożenia prac zaproszonych zostało 45, spośród których 13 było ocenianych. Do finałowego etapu przeszły cztery.

Piotr Buśko, przewodniczący sądu konkursowego podczas podsumowania i ogłoszenia wyników w katowickim Oddziale SARP, podkreślił, że konkurs był dużym wyzwaniem dla projektantów.

Ostatecznie w ocenie sądu konkursowego, w składzie którego byli znani śląscy i krakowscy architekci oraz przedstawiciele miasta, najlepsza była praca M.O.C. Architekci z Katowic. Jej autorzy: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak-Góra, Karolina Supron i Klaudia Kwaśny zdobyli nagrodę w wysokości 55 tys. zł i otrzymali zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu przebudowy obiektu.

– Zwycięska praca jest pomysłem nowatorskim, który zachowuje w dużej mierze wygląd, kształt obecnego budynku i poszerza go o funkcje dodatkowe, jak przestronny hol i nowe lodowisko, ale też salę gimnastyczną. Jest dobrze rozwiązana kwestia komunikacji, przemieszczenia się kibiców i zawodników. Jest też obiektem na miarę naszych możliwości zarówno pod kątem kosztów inwestycji, jak i później jego utrzymania - ocenił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Jak dodał, jest to początek kolejnego etapu związanego z realizacją koncepcji. Wkrótce Urząd Miasta w Oświęcimiu podpisze z pracownią M.O.C z uwagami i zaleceniami sądu konkursowego oraz miasta.

- Liczę też na to, że osoby związane ze środowiskiem hokejowym czy łyżwiarskim będą uczestniczyć w pracy nad poszczególnymi elementami przebudowy obiektu, aby zapewnić optymalne warunki dla sportowców i innych użytkowników, a także zadbać o funkcjonalność hali lodowej - powiedział prezydent Oświęcimia.

Lodowisko jest symbolem Oświęcimia od prawie sześciu dekad
Historia sztucznego lodowiska liczy już blisko 60 lat. Czas odcisnął swoje piętno na obiekcie, chociaż był modernizowany. W Oświęcimiu spodziewają się, że będzie to inwestycja długotrwała i wymagająca pozyskania znacznych pieniędzy zewnętrznych, bo miasto samo nie udźwignie tak wysokich kosztów.
Na razie na przygotowanie konkursu, nagrody oraz dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim miasto zabezpieczyło 2,5 mln zł.
Inwestycja ma objąć przebudowę trybun, jak i całego zaplecza sportowego, korytarzy i strefy kibica. Widownia będzie przygotowana dla minimum 3 tysięcy osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych.
Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa hala treningowa z 300 miejscami dla widzów, która zgodnie z wytycznymi ma być wybudowana w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji.
Hala lodowa ma mieć udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przy obiekcie ma powstać parking na około 300 miejsc postojowych dla samochodów i autokarów.
Oprócz wyłonienia zwycięskiego projektu sąd konkursowy przyznał też drugą nagrodę, wyróżnienie i dwa wyróżnienia honorowe.




Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim można spotkać w różnych miejscach w Polsce. Stanowią zaskoczenie
- Minął rok budowy obwodnicy Oświęcimia do S1. GDDKiA podaje termin zakończenia
- Wyniki liczenia wiernych w największych parafiach w Oświęcimiu
- IX charytatywny mecz hokejowy w Oświęcimiu przeszedł do historii. Wynik imponujący
- Niesamowite opowieści w drugim odcinku o historii hokeja w Oświęcimiu. WIDEO
- Wielkie plany Energylandii. Ta decyzja zmieni ich w giganta branży rozrywkowej
