Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dawniej wędrowano po Tatrach. Zobacz unikatowe zdjęcia w kolorze [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tatry od wieków ciągnęły turystów. W góry wchodzili zdobywcy, którzy pierwsi stawali na szczytach, ale i kuracjusze, którzy dochodzi do zdrowia w Zakopanem, które przed laty miało status uzdrowiska. Była to zgoła inna turystyka - bez kolejki na Kasprowy Wierch, ale za to z łodziami na Morski Oku. Zobaczcie jak wyglądała turystyka z początku XX wieku na kolorowych zdjęciach.

Pierwsi turyści odwiedzali przede wszystkim Dolinę Kościeliską, Kuźnice, Kalatówki i Morskie Oko. Pod tym względem niewiele się zmieniło przez dziesiątki lat. Obecnie to nadal najpopularniejsze miejsca w górach.

Propagatorem Tatr stał się lekarz Tytus Chałubiński. Za pionierów turystyki wysokogórskiej uważa się ks. Józefa Stolarczyka i ks. Eugeniusza Janotę. Zainteresowanie Tatrami wzmogło wydanie w 1870 r. przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego pierwszego przewodnika po Tatrach. W 1873 r. zawiązało się Węgierskie Towarzystwo Karpackie oraz polskie Towarzystwo Tatrzańskie.

Pierwsi turyści wędrowali po Tatrach z przewodnikami wywodzącymi się z zakopiańskich górali. Najbardziej znani to: Klemens Bachleda (Klimek), Jędrzej Wala starszy, Maciej Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj, Józef Gąsienica Tomków, Bartłomiej Obrochta i wielu innych.

Wzrost popularności Tatr spowodował w latach 90. XIX w. osiedlenie się w Zakopanem dużej grupy ówczesnej inteligencji. Dzięki niej, jej pasji kolekcjonerskiej, zachwytom nad pięknem Tatr i tatrzańskim folklorem, Tatry stały się miejscem badań i źródłem inspiracji dla wielu twórców. O Tatrach pisali m.in.: urodzony w Ludźmierzu Kazimierz Przerwa-Tetmajer (Na Skalnym Podhalu, Legenda Tatr); Seweryn Goszczyński (Dziennik podróży do Tatrów, Sobótka); Władysław Orkan; Stanisław Nędza-Kubiniec. Z Zakopanem związany był też Kornel Makuszyński.

Turysta na początku wyglądał nieco inaczej. Przede wszystkim strój turysty był inny. W góry - nawet na wspinaczkę - kobiety chodziły w sukniach lub spódnicach. Również panowie jak już szli w góry, byli "elegancko" ubrani. Nad brzegiem Morskiego Oka była mini przystań, do której cumowały łodzie wożące turystów po stawie. Nad staw zaś docierały samochody, a także odbywały się wyścigi samochodowe.

Nie było wówczas kolejki linowej na Kasprowy Wierch, więc turyści szczyty musieli zdobywać o własnych siłach.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Źródłó: Wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska