Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dobrego sezonu na oscypki dawno na Podhalu nie było

Łukasz Bobek
Teraz na Krupówkach będą rządziły gałki i pucoki
Teraz na Krupówkach będą rządziły gałki i pucoki Łukasz Bobek
Na Podhalu skończył się czas prawdziwych oscypków, bo owce przestały dawać mleko. Na straganach na Krupówkach i pod Gubałówką turyści nie kupią już tych góralskich specjałów. Oscypki pojawią się dopiero w maju, gdy bacowie wyjdą na hale ze swoimi stadami.

Zobacz także: Głodne wilki atakują na Podhalu. Bezradni bacowie

Tegoroczny sezon wypasowy był dla producentów góralskich serów bardzo dobry.

- Dużo, bardzo dużo oscypków poszło - mówi nam Jan Jasionek, baca z Polany Pańszczykowej.
Dobre wiadomości płyną także z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz z Nowego Targu, który zrzesza baców z całego Podhala.

- Rzeczywiście, mimo że początkowo sezon był deszczowy, to generalnie można go pod względem finansowym uznać za bardzo udany - mówi Jan Janczy, dyrektor RZHOiK.

Niemal w każdej ze stu bacówek na Podhalu oscypki sprzedawały się na pniu. - Niektórzy nawet nie zdążali dowędzić serków, bo już klienci czekali - dodaje Janczy.

Po raz pierwszy w historii popularność oscypków - chociaż kosztowały w te wakacje nawet 38 zł za sztukę - była tak wielka, że aby je kupić, sporządzano listy kolejkowe.

- Sam byłem zapisany na kilku bacówkach. Takie było zainteresowanie - mówi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. - Na kolanach wręcz prosiłem, żeby mi sprzedali jednego oscypka dla gości. I dobrze, bo to oznacza, że rozpo-nawalność naszego oscypka wśród turystów jest już duża.

Jak zaznacza Kazimierz Furczoń, baca z Leśnicy, koniec okresu wyrobu oscypka nie oznacza bynajmniej dla niego wakacji. - Od trzech lat mamy już przecież zarejestrowane produkty tradycyjne z mleka krowiego. Ci, co mają krowę, będą wyrabiali gołki, pucoki, serki gazdowskie. Wnet będą też wykoty owiec, eksport jagniąt do Włoch, no i szybko trzeba będzie wychodzić na hale - opowiada Furczoń.

Gaździny handlujące na Krupówkach pocieszają miłośników oscypka, że sery z mleka krowiego, które będzie można teraz dostać na straganach, wcale nie są złe. - Gdy serek jest dobrze zrobiony, to dla wielu jest lepszy niż prawdziwy oscypek - mówi pani Maria handlująca na deptaku serkami. - Ja mam wielu klientów, którzy tylko kupują serki krowie, bo te owcze im nie smakują.

Jak dodaje z uśmiechem Stanisław Łukaszczyk z Krupówek, przeciętny turysta i tak nie zauważa różnicy między serami mieszanymi (z mleka krowiego i owczego) a tymi wyłącznie z mleka owczego. - Gdy będą miały taki sam kształt jak oscypek, przyjezdni i tak ich nie rozróżnią - dodaje.

Za oscypkami wzdychają jednak turyści.

- Jak to już nie będzie? Zaplanowałem sobie, że kupię prawdziwy oscypek, kiedy będę wyjeżdżał do domu pod koniec tygodnia. Szkoda. Będę musiał zadowolić się serem krowim - kręci nosem Jacek Nowacki, turysta spod Poznania.

Według certyfikatu unijnego oscypka można produkować od maja do końca września. W październiku można sprzedawać jeszcze serki, ale tylko te, które zostały wykonane we wrześniu. Oprócz czasu wykonywania oscypków unijne przepisy regulują także jego skład. Może być wykonany w 40 procentach z mleka krowiego, a resztę musi stanowić mleko owcze. Ponadto musi posiadać odpowiednią gramaturę i charakterystyczny, wrzecionowaty kształt. Oscypka unijnego mogą wyrabiać bacowie w powiatach tatrzańskim, nowotarskim, a także na Sądecczyźnie i Żwyciecczyźnie.

Starosta tatrzański podkreśla, że - pomijając przypadek bacy z Jaworek, który został skazany za wyrób oscypka bez odpowiednich certyfikatu - sezon owczych serów minął spokojnie.

Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska