FLESZ - Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Ks. Stanisław Lisowski urodził się 14 lipca 1930 r. w Piwnicznej. Podstawówkę i Gimnazjum ukończył w rodzinnym miasteczku nad Popradem. Liceum i Wyższe Seminarium Duchowne - w Tarnowie. W 1955 r. otrzymał świecenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego ks. Karola Pękali. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1962 r. zyskał tytuł magistra socjologi, a w 1966 r. obronił doktorat z teologii pastoralnej.
Pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, pracował w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i równocześnie był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie zanim w styczniu 1977 r. został mianowany proboszczem najważniejszego w Nowym Sączu, usytuowanego tuż przy rynku, kościoła farnego pod wezwaniem świętej Małgorzaty. Świątyni będącej sanktuarium Przemienienia Pańskiego, z prawem do aż ośmiodniowego odpustu. Największego i najsłynniejszego w regionie, na który pielgrzymi przybywają nawet spoza Polski.
Dzięki staraniom ks. prałata Stanisława Lisowskiego, w 1992 r., na 700-lecie lokacji Noweg Sącza, ojciec święty Jan Paweł II wyniósł sądecką farę do rangi bazyliki mniejszej zaś w 1996 r. reaktywowana została przy świątyni Kapituła składająca się z kilkunastu kanoników.
Ks.Stanisław Lisowski znaczącą rolę w doprowadzeniu starosądeckiej pielgrzymki Jana Pawła II, który właśnie tam, w 1999 r., ogłosił wyniesienie na ołtarze, jako świętej, założycielki klasztoru klarysek w Starym Sączu, księżnej Kingi. Tą sama datą jest też opatrzony tytuł "Sądeczanina Roku", który prepozyt kapituły kolegiackiej, a zarazem kustosz bazyliki, zyskał w plebiscycie mieszkańców regionu.
Wielce zasłużony kapłan zachorował w 2000 r. Pomimo intensywnej terapii w specjalistycznej lecznicy w Gliwicach zmarł 12 listopada tegoż roku. Dzień przed swymi imieninami. Miał zaledwie 70 lat, wielki szacunek lokalnej społeczności, a także olbrzymie i ambitne plany działań na rzecz mieszkańców miasta i regionu.
Żałobne nabożeństwo i kondukt pogrzebowy poprowadził ówczesny ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.