Tak kiedyś leczyli w Krynicy-Zdroju
W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego można znaleźć wiele fotografii sprzed ponad stu lat. Na wielu z nich można zobaczyć Krynice-Zdrój z dawnych lat. Prezentowane przez nas zdjęcia zostały pokolorowane, a wykonano je między 1939 a 1944 rokiem.
Po I wojnie światowej uzdrowisko zostało przejęte przez polskie władze. Właśnie w tym okresie powstało wiele nowych obiektów (Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród), a pozostałe odrestaurowano. Wtedy też Krynica stała się ośrodkiem sportów zimowych – zbudowano stadion hokejowy, tor saneczkowy i skocznię narciarską. W 1937 r. została wybudowana kolej linowa na Górę Parkową. II wojna światowa przerwała na jakiś czas rozwój uzdrowiska.
Podczas wojny w uzdrowisku rehabilitowali się żołnierze niemieccy. Na zdjęciach można zobaczyć jakim zabiegom byli poddawani, kiedy przebywali w niemieckim sanatorium wojskowym, były to m.in. kąpiele z impulsami elektrycznymi , naświetlania krótkimi promieniami, lampami kwarcowym. Ranni żołnierze grali w szachy, czytali książki oraz brali udział w zajęciach gimnastycznych. Dzięki temu, że sanatoria działały z przeznaczeniem dla żołnierzy, Krynica została ocalona od zniszczenia podczas wojny.
Po jej zakończeniu przystąpiono jednak ponownie do jego rozbudowy. W latach siedemdziesiątych nastąpiło scalenie bazy leczniczej z hotelową, co spowodowało wprowadzenie silnych rygorów, a tym samym doprowadziło do podupadania infrastruktury towarzyszącej, czyli: obiektów sportowych, turystycznych, rekreacyjnych, rozrywkowych i gastronomicznych.
- Fajfy w "Sanatorium miłości". Kuracjusze tańczyli w Hawanie w Krynicy Zdroju
- Dla takich widoków warto wstać skoro świt. Tatry widziane z Malnika
- To największa w Polsce mofeta! Unikatowa atrakcja turystyczna. Czekają ją zmiany
- Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach oficjalnie otwarte!
- Przyciągnie turystów i ozdobi Nowy Sącz. Ostateczna koncepcję odbudowy zamku
- Memy z Nowym Sączem w tle. Z czego najczęściej śmieją się internauci?
