https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak miał wyglądać Kraków! Projekty dzielnic i osiedli. Przyjrzyj się tym makietom - co udało się zrealizować?

Marcin Banasik
Z lewej - dawny plan zabudowy lotniska w Czyżynach, z prawej - osiedle Avia, które tutaj powstało, choć niekoniecznie została zrealizowana wizja projektantów sprzed kilkudziesięciu lat
Z lewej - dawny plan zabudowy lotniska w Czyżynach, z prawej - osiedle Avia, które tutaj powstało, choć niekoniecznie została zrealizowana wizja projektantów sprzed kilkudziesięciu lat archiwum PPG / Joanna Urbaniec
Zanim powstanie osiedle lub zabudowana zostanie dana część miasta, wcześniej musi powstać projekt, który zostanie odwzorowany w miniaturze. Takich makiet w latach 50., 60. i 70. XX wieku powstało w Krakowie mnóstwo. Jedne zostały zrealizowane w postaci np. osiedli, inne zostały zapomniane. Sami zobaczcie, jak wyobrażano sobie poszczególne części miasta pół wieku temu lub więcej. Będziecie w stanie dostrzec, czy wizje z makiet zostały w jakimś stopniu zrealizowane?

Czyżyny na makietach

Na archiwalnych zdjęciach makiet widać, że projektanci dużo uwagi poświęcali planom zagospodarowania Czyżyn. Można obejrzeć makiety planu zabudowy dawnego lotniska, a także projektu osiedla akademickiego Politechniki Krakowskiej. Na makietach zaznaczone są nazwy ulic, które razem z upadkiem komunizmu w Polsce zostały zmienione. Mamy tu np. al. Rewolucji Październikowej czy al. Planu 6-letniego.

Jest też projekt nowego centrum komunikacyjnego w rejonie dworca PKP. Z tyłu fotografii jest naniesiona ołówkiem data 1971 r. Z kolei w 1969 r. miała powstać makieta ośrodka usługowego dla Bieńczyc.

Miasteczko studenckie AGH

Z kolei na 1964 r. datowane jest zdjęcie przedstawiające makietę miasteczka studenckiego na AGH zaprojektowanego przez inż. Przemysława Gawora i Tomasza Mańkowskiego.

Zdjęcia pokazują nam również, jak wyobrażano sobie motel przy ul. Radzikowskiego, czyli w rejonie dzisiejszego ronda Ofiar Katynia.

Centrum Krakowa z drewnianych klocków

Jeden z ciekawszych projektów to ten, na którym centrum miasta zbudowane jest z drewnianych klocków. Jest tam zaznaczony dworzec PKP i PKS, a także ulice Lubicz, Kopernika, Westerplatte czy Montelupich. Zdjęcie datowane jest na 1969 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska