https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tam klimat grozy i strachu trwa od dekad. Nowohuckie schrony znowu otwarte dla zwiedzających

Anna Piątkowska
Opracowanie:
Schron pod szpitalem Żeromskiego
Schron pod szpitalem Żeromskiego Joanna Urbaniec / Polska Press
„Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, opowiadamy o okolicznościach budowy schronów w PRL, o zimnowojennym konflikcie i towarzyszącej mu propagandzie, a także o infrastrukturze schronowej w Nowej Hucie. Częścią wystawy jest przestrzeń schronu przeciwlotniczego.

FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

W Nowej Hucie schrony przeciwlotnicze zaczęto projektować w nowo powstających budynkach od początku 1952 r., a pierwsze obiekty zrealizowano w roku 1953. W latach 1953-1960 wybudowano w dzielnicy prawie 250 schronów, położonych przeważnie pod budynkami mieszkalnymi, w latach późniejszych powstały jedynie pojedyncze obiekty, tylko na terenie zakładów pracy. Wszystkie nowohuckie schrony miały podobno chronić przed wybuchem jądrowym.

Dziś zdecydowana większość schronów pod Nową Hutą, z uwagi na swój stan techniczny, nie byłaby w stanie pełnić żadnych funkcji ochronnych. Stanowią jedynie atrakcję turystyczną.

Na temat podziemnego miasta w Nowej Hucie krąży wiele legend, między innymi i taka, że pod dawnym kinem Światowid mieścił się największy w Nowej Hucie schron dla kilkuset osób.

"W Podziemnej Nowej Hucie, na wystawie „Stan zagrożenia”, opowiadamy o instynktownej potrzebie ukrycia przed zagrożeniem, charakterystycznej zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Prezentujemy też najciekawsze budowle schronowe na świecie. Nie tylko informujemy, ale i zadajemy pytania, odwołując się do wyobraźni naszych gości" - czytamy w opisie wystawy znajdującej się w nowohuckim schronie przeciwlotniczym.

Wystawa "Stan zagrożenia" jest dostępna w godzinach 10.00-17.00 w soboty i niedziele (bez rezerwacji) oraz we wtorki i środy (konieczna uprzednia rezerwacja przez stronę https://bilety.mhk.pl/). Ekspozycję można zwiedzać indywidualnie. We wtorki wstęp bezpłatny.

Wystawa prezentowana jest w Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid, os. Centrum E 1).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska