FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń
W Nowej Hucie schrony przeciwlotnicze zaczęto projektować w nowo powstających budynkach od początku 1952 r., a pierwsze obiekty zrealizowano w roku 1953. W latach 1953-1960 wybudowano w dzielnicy prawie 250 schronów, położonych przeważnie pod budynkami mieszkalnymi, w latach późniejszych powstały jedynie pojedyncze obiekty, tylko na terenie zakładów pracy. Wszystkie nowohuckie schrony miały podobno chronić przed wybuchem jądrowym.
Dziś zdecydowana większość schronów pod Nową Hutą, z uwagi na swój stan techniczny, nie byłaby w stanie pełnić żadnych funkcji ochronnych. Stanowią jedynie atrakcję turystyczną.
Na temat podziemnego miasta w Nowej Hucie krąży wiele legend, między innymi i taka, że pod dawnym kinem Światowid mieścił się największy w Nowej Hucie schron dla kilkuset osób.
"W Podziemnej Nowej Hucie, na wystawie „Stan zagrożenia”, opowiadamy o instynktownej potrzebie ukrycia przed zagrożeniem, charakterystycznej zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Prezentujemy też najciekawsze budowle schronowe na świecie. Nie tylko informujemy, ale i zadajemy pytania, odwołując się do wyobraźni naszych gości" - czytamy w opisie wystawy znajdującej się w nowohuckim schronie przeciwlotniczym.
Wystawa "Stan zagrożenia" jest dostępna w godzinach 10.00-17.00 w soboty i niedziele (bez rezerwacji) oraz we wtorki i środy (konieczna uprzednia rezerwacja przez stronę https://bilety.mhk.pl/). Ekspozycję można zwiedzać indywidualnie. We wtorki wstęp bezpłatny.
Wystawa prezentowana jest w Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid, os. Centrum E 1).
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
