- To ogromne wyróżnienie - dziękowała Bożena Fryc, prezes Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem Mada w Nowym Sączu, odbierając Tarczę Herbową „Zasłużony dla miasta Nowego Sącza”. Rada Miasta postanowiła uhonorować w ten sposób 20 lat działalności jej Fundacji.
- Głównym elementem naszych działań jest punkt konsultacyjny dla rodzin opiekujących się chorymi na autyzm - mówi Bożena Fryc, wyliczając, że w ciągu 20 lat skorzystało z niego 760 rodzin.
Fundacji udało się również otworzyć przy Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu Warsztaty Terapii Zajęciowej. Osoby z autyzmem mają do swej dyspozycji pięć pracowni, m.in. krawiecką, komputerową i ogrodniczą. Największym marzeniem i celem, do którego dąży Mada, jest jednak utworzenie wioski życia, w której mogliby mieszkać dorośli zmagający się z autyzmem. Fundacja starała się wybudować taką wioskę w Rytrze. - Nie udało się nam wykupić gruntów pod tę inwestycję. Dlatego zdecydowaliśmy z mężem, przekazać na wioskę życia nasz dom w Chełmcu. Najpierw jednak musimy go do tego celu dostosować - mówi prezes Fundacji.
Podczas wtorkowej sesji radni zdecydowali też o przyznaniu Tarczy Herbowej dla dyrektora sądeckiego szpitala Artura Puszki. Z wnioskiem o jego uhonorowanie wystąpił prezydent Ryszard Nowak. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w ciągu 12 lat jego działalności w szpitalu, udało się wybudować Ośrodek Onkologiczny i Szpitalny Oddział Ratunkowy.
- Po raz drugi czuję się niezwykle wyróżniony przez sądeczan - mówi Artur Puszko. Trzy lata temu Zarząd Województwa Małopolskiego odwołał go z funkcji dyrektora. Przywrócono go na stanowisko, bo murem stanął za nim personel szpitala i mieszkańcy.
Radni jednogłośnie podjęli również decyzję o przyznaniu Tarczy Herbowej dla Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja, który od ponad stu lat promuje miasto swoją grą w piłkę nożną. Obecnie drużyna gra w pierwszej lidze.