- Jesteśmy dumni, że parafia Mariacka została uhonorowana najwyższym europejskim wyróżnieniem w dziedzinie kultury - Nagrodą Europa Nostra. Wskazuje ono na docenienie przez europejskich ekspertów pracy wszystkich osób i instytucji z Polski i zagranicy zaangażowanych w projekt konserwacji tego wspaniałego dzieła, jakim jest ołtarz dłuta Wita Stwosza. Nagroda ta pokazuje także, że opieka parafii nad dziedzictwem kulturowym kościoła Mariackiego znajduje uznanie na poziomie międzynarodowym. Jednocześnie serdecznie zachęcamy do głosowania na ołtarz, ponieważ możemy otrzymać m.in. Nagrodę Publiczności. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę w postaci oddanego głosu. Za wszystkie serdecznie dziękujemy - mówi Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej parafii Mariackiej w Krakowie.
Głosowanie odbywa się w języku angielskim:
- Wejdź na stronę – vote.europanostra.org
- Oddaj głos na 3 projekty. Pierwszy projekt otrzymuje 3 punkty, drugi 2, a trzeci 1
- Podaj imię i nazwisko, kraj oraz dwukrotnie adres e-mail
- Możesz zostawić komentarz odnoszący się do wybranego projektu, jednak nie jest to wymagane
- Zaakceptuj regulamin i kliknij „Send your vote”
- Potwierdź swój głos, klikając wiadomość e-mail, którą otrzymasz. Po potwierdzeniu głosu nie można go zmienić. Głosować można tylko raz
Niech ta radość się nie kończy
W połowie czerwca Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa - Nagrody Europa Nostra 2023. Wśród 30 wyjątkowych dokonań na polu dziedzictwa z łącznie 21 państw uhonorowanych tym najwyższym europejskim wyróżnieniem, w kategorii Konserwacja znalazł się również Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie.
Wyrzeźbiony w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergii artystę ołtarz jest powszechnie uznawany za arcydzieło późnego gotyku. Jego drobiazgowa konserwacja, oparta na pogłębionych badaniach, była prowadzona in situ przez ponad 1000 dni i angażowała zespół najlepszych specjalistów z Polski i zagranicy. Ołtarz na którym znajduje się 200 wyrzeźbionych figur, mierzący 13 metrów wysokości, 11 m szerokości i zajmujący całkowitą powierzchnię 866 m.kw był nie lada wyzwaniem dla konserwatorów.
Prace prowadził Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej i warszawskiej ASP z prof. Jarosławem Adamowiczem na czele.
Nagrody zostaną wręczone podczas ceremonii European Heritage Awards 28 września w Palazzo del Cinema w Wenecji. Podczas ceremonii ogłoszona zostanie lista laureatów Grand Prix oraz laureat Nagrody Publiczności, wyłonieni spośród tegorocznych laureatów. Każdy z nich otrzyma 10 tys. euro.
Teraz każdy może głosować online na laureata, który zdobędzie Nagrodę Publiczności 2023. Do 28 sierpnia swój głos można oddać poprzez stronę internetową – vote.europanostra.org
Proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. inf. dr Dariusz Raś zapowiedział, że jeśli bazylika Mariacka zdobędzie którąś z nagród, zostanie ona przeznaczona na sfinansowanie projektu związanego z oświetleniem ołtarza.
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie