Wśród zakwalifikowanych do głosowania znalazła się inicjatywa Urszuli Batko i Daniela Cholewiaka, dotycząca wstępnego uporządkowania amfiteatru miejskiego przy ul. Kopernika oraz opracowania koncepcji zagospodarowania tego niszczejącego od lat miejsca. Koszt oszacowano na 300 tys. zł.
- Myśleliśmy o tym już od wiosny i byłam nawet wtedy rozmawiać na ten temat w urzędzie - opowiada Urszula Batko. - Poradzono nam, by przygotować wizualizację tego miejsca. Już ją mamy i kiedy ogłoszono drugą edycję budżetu obywatelskiego, zgłosiliśmy nasz projekt - tłumaczy.
Batko i Cholewiak chcieliby uporządkować amfiteatr, tak by można tam było przyjść odpocząć, posłuchać koncertu, zorganizować lekcje plenerowe. Kilka dni temu na Facebooku powstał fanpage projektu, który polubiło w krótkim czasie blisko 300 osób. - Jeszcze nie usłyszeliśmy na temat naszego projektu żadnej negatywnej opinii - podkreśla Daniel Cholewiak. Pomysłowi przyklaskuje m.in. architekt Otto Schier, autor projektu amfiteatru wybudowanego na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku.
Projekt dotyczący amfiteatru to tylko jeden z szeregu wniosków świadczących o deficycie w mieście miejsc do aktywnego odpoczynku. Głosować będzie można również na pomysł budowy bazy rekreacyjno-sportowej w rejonie Góry św. Marcina i al. Tarnowskich (300 tys. zł). Inne propozycje to m.in. uruchomienie siłowni plenerowej przy ul. Wojska Polskiego (120 tys. zł), rewitalizacja boisk w parku Piaskówka (300 tys. zł), czy park Międzypokoleniowy w rejonie ul. Lelewela (300 tys. zł).
Wiele spośród pozostałych zakwalifikowanych do głosowania pomysłów dotyczy naprawy lub budowy ulic i parkingów. Mieszkańcy chcieliby remontu m.in. parkingu przy ul. Mościckiego - od Wiejskiej do Reymonta (70 tys. zł), dodatkowych miejsc postojowych na os. Brandstaettera (50 tys. zł) i w rejonie ul. Pułaskiego (300 tys. zł), budowy chodnika przy ul. Górskiej (55 tys. zł) i na os. Westerplatte (235 tys. zł wraz z chodnikiem), remontu ul. Mieszka I (250 tys. zł) oraz dokumentacji przebudowy ulic Jarzynowej (300 tys. zł) czy Śliwkowej (150 tys. zł).
Są też propozycje rozwiązania dzięki budżetowi obywatelskiemu bolączek i potrzeb placówek oświatowych - np. remontu łazienek w Przedszkolu nr 13 (30 tys. zł), modernizacji boiska przy SP nr 23 (300 tys. zł) albo remontu klas w SP nr 10 (250 tys. zł).
Ciekawostki drugiej edycji budżetu to m.in. urządzenie parkingów rowerowych (16 tys. zł), wybiegu dla psów (85 tys. zł), boiska do siatkówki plażowej (50 tys. zł) czy darmowa sterylizacja i czipowanie psów i kotów.
To już druga edycja budżetu obywatelskiego w 2013 r.
W kwietniowym głosowaniu udział wzięło ponad 18 tysięcy tarnowian. Czy ten sukces uda się powtórzyć?
Od dziś do końca września autorzy projektów mają czas na ich promowanie i zdobywanie poparcia. 1 października rozpocznie się głosowanie, w którym do 8 października udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy miasta posiadający czynne prawo wyborcze oraz młodzież od lat 16 wzwyż. Nastolatki skorzystają z prawa głosu pod warunkiem posiadania Tarnowskiej Karty Miejskiej w wersji Premium.
Na łamach "Gazety Krakowskiej" postaramy się zaprezentować jak największą liczbę projektów. Autorów prosimy o kontaktowanie się z redakcją pod nr. tel. 14 631 94 14 lub [email protected].
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+