18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów jednak zmieni przychodnie w spółki

Andrzej Skórka
Związkowcy przysłuchiwali się sesji uzbrojeni w transparenty. Radni nie poddali się ich presji
Związkowcy przysłuchiwali się sesji uzbrojeni w transparenty. Radni nie poddali się ich presji Andrzej Skórka
Mościckie Centrum Medyczne oraz Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie czekają zmiany. Za kilka tygodni placówki przekształcone zostaną w spółki prawa handlowego. Zmian nie powstrzymała opozycja w radzie, ani protesty związków zawodowych.

Głosowanie poprzedziły blisko półroczne przygotowania. Pojawiały się w ich trakcie zarzuty o brak konsultacji społecznych i niedoinformowanie mieszkańców. O to ostatnie zadbali jednak związkowcy z NSZZ "S" kolportując ulotki i organizując pikiety. Zapowiedzi radnych PiS o zamiarze zorganizowania referendum wśród mieszkańców nie doczekały się realizacji.

Temperatura dyskusji poprzedzającej głosowanie była znacznie niższa od spodziewanej. Opozycja próbowała co prawda doprowadzić do wykreślenia komercjalizacyjnych punktów z programu sesji, ale bez powodzenia. - Nie znajduję jednego powodu, dla którego należałoby przeprowadzać komercjalizację przychodni. Powinno się je połączyć - argumentował przed głosowaniem Kazimierz Koprowski, szef PiS w Tarnowie. - Kładę autorytet prezydenta na szali, w przekonaniu że to ruch dobry dla mieszkańców, pracowników przychodni i samych podmiotów - twierdził prezydent Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.

Za komercjalizacją Mościc-kiego Centrum Medycznego głosowało 15 radnych, 8 było przeciwnych, 1 wstrzymał się. Tydzień przed głosowaniem miasto i związki zawodowe z MCM podpisały porozumienie. Zgodnie z nim załoga będzie miała zagwarantowane stanowisko dla swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki. Samorząd na piśmie potwierdził również, że do ewentualnego zbycia udziałów w MCM wymagana będzie zgoda rady miejskiej. Zadeklarował również utrzymanie obecnego zatrudnienia oraz zasad wynagradzania pracowników. - Zobowiążę zarząd do realizacji tych zapisów - obiecywał Ścigała.

O ile komercjalizacja jest kołem ratunkowym dla placówek borykających się z problemami finansowymi, o tyle ZPS w Tarnowie takich nie ma. Ale urzędnicy i tak parli ku przekształceniu największej specjalistycznej przychodni w regionie w spółkę. Odżegnując się na razie od pomysłów łączenia MCM i ZPS w jeden wielki podmiot. - Komercjalizacja nie wyklucza w przyszłości wspólnego opracowywania strategii rozwoju, a nawet konsolidacji - uważa prezydent Tarnowa.

Przekształcenie ZPS w spółkę poparło 14 radnych, przeciwnego zdania było 9. Uchwały uprawomocnią się za kilka tygodni, po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. MCM oraz ZPS staną się spółkami w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska