Heroicznie bronili Lwowa i Polski. Przyczynili się do wygranej w Bitwie Warszawskiej
Mural to hołd dla ponad 300 młodych ludzi, którzy w sierpniu 1920 roku stoczyli krwawy bój pod Zadwórzem – na przedmieściach Lwowa z przeważającymi oddziałami 6 Dywizji Konnej Budionnego. Prawie wszyscy obrońcy miasta zginęli, ale dzięki ich heroicznej, trwającej 11 godzin walce udało się zatrzymać nacierające wojska bolszewickie, co w dużej mierze przyczyniło się do zwycięstwa Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej.
Z pomysłem upamiętnienia bohaterów Zadwórza w postaci malowidła wyszło działające aktywnie w Tarnowie Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich. Ich inicjatywę poparło miasto, udostępniając m.in. pod mural ścianę kamienicy będącej w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków.
Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo. Kamienica sąsiaduje bezpośrednio bowiem ze skwerem, który przed trzema laty – w setną rocznicę Polskich Termopili, jak nazywana jest bitwa, która stoczona została pod Lwowem, zyskał imię Bohaterów Zadwórza 1920.
- To wszystko pięknie się komponuje ze sobą, tym bardziej, że tuż obok znajduje się jeszcze ulica Lwowska – zauważa Witold Miś z Towarzystwa.
Kolejny mural tarnowskiej artystki w rodzinnym mieście
Jak dodaje w Tarnowie wciąż żyje wielu „lwowiaków” oraz ich potomków, którzy z ogromnym sentymentem wracają wciąż pamięcią do swoich korzeni, a to, że udało się w Tarnowie upamiętnić bohaterskich obrońców Lwowa przyjmują z dużą radością i wzruszeniem.
- To była przecież Polska i w obronie naszej Ojczyzny ci młodzi ludzie oddali życie – dodaje Witold Miś.
Mural, według projektu członka Towarzystwa, wykonała Anna Kropiowska – tarnowianka, która na stałe mieszka i tworzy we Francji, a na swoim koncie ma też inne, historyczne malowidła, które zdobią ściany kamienic w Tarnowie. To, które powstało na rogu Lwowskiej i Szerokiej, jest jednak największe z nich. Ma ok. 200 m kw powierzchni. Praca przy nim zajęła jej trzy tygodnie. Mural sfinansowany został ze środków własnych Towarzystwa oraz z pozyskanej dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego uroczyste odsłonięcie planowane jest w Święto Narodowe 11 Listopada.
W planach jest także ustawienie obok tablicy, która przybliżać ma historię walk stoczonych pod Zadwórzem oraz Orlęta Lwowskie. Być może na skwerze będą także prezentowane czasowe wystawy poświęcone Lwowowi.
Co z muralem Krogulskiego?
Pierwotnie na kamienicy na rogu Lwowskiej i Szerokiej powstać miał mural upamiętniający Józefa Władysława Krogulskiego, wybitnego kompozytora, który urodził się w Tarnowie. Rozpisany i rozstrzygnięty został nawet konkurs na jego projekt. Ostatecznie jednak pomysł Rady Osiedla Starówka na mural Krogulskiego w tym miejscu został odrzucony przez specjalną komisję, która opiniuje tego typu malowidła w mieście.
Malowidło ma powstać w innym miejscu, ale na razie nie zostało ono wybrane.
Bądź na bieżąco i obserwuj
W mieszkaniach wspomaganych przy ulicy Krzyskiej są już lokatorzy
