- Pomysł zrodził się już w roku 2019. Na terenie osiedla Słotwina jest to jedyne miejsce rekreacji i wypoczynku. Chcieliśmy zagospodarować tę ścianę. Ponieważ tuż obok znajduje się pomnik Ofiar bombardowania z 1939 roku, uznaliśmy że ta tematyka jest godna przelania na ścianę - mówi Seweryn Kozub, prezes stowarzyszenia Be Active z Brzeska.
5 września 1939 roku w rejonie dworca kolejowego Brzesko-Słotwina doszło do tragicznych wydarzeń związanych z bombardowaniem pociągu. - Hitlerowscy oprawcy zaatakowali z powietrza pociąg ewakuacyjny z ludnością cywilną, która uciekała na wschód. Mówi się o 200-250 ofiarach, a także o ponad 200 osobach rannych.
Wykonanie potężnego malowidła o powierzchni 400 metrów kwadratowych było możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”.
Projekt wykonała firma Wool Art z Warszawy. Malowidło ukazuje po lewej stronie maszerujący oddział Legionów Polskich stworzonych przez Józefa Piłsudskiego. W części centralnej ukazano bombardowanie pociągu ewakuacyjnego w 1939 r. Trzeci element muralu po prawej stronie ukazuje partyzancki oddział Armii Krajowej. Na muralu uwieczniono również kaplicę oraz dzwonnicę kościelną, odtworzone z dostępnych materiałów graficznych.
- Można to uznać za arcydzieło, bo każdy detal jest dopracowany. Staramy się wraz z lokalnym samorządem zagospodarować to miejsce, aby przyciągać tu więcej osób – dodaje Seweryn Kozub. W pobliżu muralu powstał plac zabaw i ścieżki rowerowe, obecnie trwa budowa skateparku.
- Będzie nowy zjazd z obwodnicy Bochni w kierunku wschodniej dzielnicy miasta
- Budowa I etapu sądeczanki postępuje. Dwupasmówka ma być gotowa w 2024 roku. Wideo
- Wataha wilków koło Bochni! Dzikie zwierzęta wywołały poruszenie
- Przy szpitalu w Bochni trwa budowa nowego parkingu na 35 samochodów
- Zbieracie nakrętki na cele charytatywne? Za rok nie będzie to już możliwe
- Na szlaku na górę Kamionną w Beskidzie Wyspowym zamontowano ławo-stoły dla turystów