Urządzenia znajdują się w poczekalniach komisariatów. Dostępne są przez całą dobę, a korzystanie z nich jest dyskretne i jak przekonują policjanci bardzo łatwe.
- Przy każdym urządzeniu jest instrukcja, jak z niego skorzystać. Są również jednorazowe słomki, przez które dmuchamy kilka sekund, a następnie na ekranie pojawia się wynik - wyjaśnia asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
W tym roku tarnowscy mundurowi zatrzymali już ponad 680 nietrzeźwych kierowców. Jak przyznają sami funkcjonariusze drogówki, nie wszyscy pijani za kółkiem byli świadomi swojego stanu.
- Niektórzy oceniają swoją trzeźwość na podstawie samopoczucia, inni korzystają z podręcznych alkomatów, które nie zawsze pokazują precyzyjny wynik. Jeżeli chcemy być pewni, że wsiadamy za kierownicę trzeźwi, skorzystajmy z możliwości, jaką daje badanie alkomatem w komisariacie - przekonuje Klimek.
Alkomaty zostały sfinansowane przez tarnowski magistrat. Za blisko 10 tys. zł mundurowych wyposażono też w alkomaty dla patroli i testery narkotykowe wykorzystywane podczas codziennej służby.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
Źródło: vivi24