Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: protest przeciw obrażaniu pamięci abpa Życińskiego

Paweł Chwał
Tarnowianie przyłączyli się do protestów przeciw publicznemu znieważeniu pamięci zmarłego niedawno arcybiskupa Józefa Życińskiego, w latach 1990-1997 ordynariusza tarnowskiego.

Pod listem w obronie pamięci arcybiskupa, którego sygnatariuszami są m.in. minister Aleksander Grad, posłanka Urszula Augustyn, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, dyrektor Muzeum Okręgowego Adam Bartosz, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała podpisać może się każdy.

'Kuchenne rewolucje' Magdy Gessler w Tarnowie

- Nasz protest lada moment pojawi się na stronach internetowych muzeum (www.muzeum.tarnow.pl, przyp. red.). Liczymy na poparcie tarnowian, którzy tak licznie uczestniczyli niedawno w ostatnim pożegnaniu byłego ordynariusza - mówi Adam Bartosz, dyrektor muzeum, zbulwersowany incydentem z 11 kwietnia w auli KUL-u i obraźliwymi słowami reżysera Grzegorza Brauna pod adresem zmarłego metropolity.

Poniżej pełna treść listu:

W obronie pamięci arcybiskupa Józefa Życińskiego. Arcybiskup Józef Życiński sam nie może się już bronić. Gdyby żył, zapewne potrafiłby to zrobić. Byłaby to na pewno piękna lekcja Ewangelii. W dniu 11 kwietna b.r. został sponiewierany w głównej auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego był wielkim Kanclerzem i wykładowcą. Przez człowieka, liczącego na poklask " Prawdziwych Polaków i katolików", został nazwany "kłamcą i łajdakiem...podającym się za biskupa".
Józef Życiński był Biskupem Tarnowskim w latach 1990 - 1997. Tarnowianie zapamiętali go jako wybitnego naukowca-filozofa, człowieka o wielkiej kulturze osobistej i gorliwego duszpasterza. Był naszym autorytetem. Ale też przyjaznym przechodniem, który nie zamykał się w swoim urzędzie. Przyniósł chlubę naszemu miastu. Został obdarowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Był otwarty dla wszystkich środowisk i każdego człowieka, bez względu na jego światopogląd i polityczne przekonania. Gdy opuszczał Tarnów, żegnano go nie tylko jako biskupa, ale także jako osobistego przyjaciela. Gdy w lutym b.r. zmarł i trumnę z jego zwłokami przewieziono do Tarnowa, tłumy żegnały ją ze łzami w oczach. Żegnaliśmy Naszego Biskupa.
Czyż tak żegna się " kłamcę i łajdaka"? Gdzie są granice podłości, która niszczy pamięć o ludziach takich jak arcybiskup Życiński? Hasło "Kto nie jest z nami jest przeciwko nam" dla środowisk o skrajnych poglądach politycznych stało się hasłem sztandarowym. Jeśli w milczeniu i obojętności będziemy to ignorować, wkrótce kolejny przyzwoity człowiek może się spodziewać nazwania go przez takich jak Grzegorz Braun "kłamcą i łajdakiem". Sprzeciwmy się takiej podłości.
Tarnów, 18 maja 2011 r.
Urszula Augustyn, Adam Bartosz, Mieczysław Bień, Roman Ciepiela, Aleksander Grad, Zdzisław Janik, Henryk Słomka-Narożański, Ryszard Ścigała.

Dębica: nauczyciel podejrzany o zgwałcenie 14-latki

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? Rozdajemy bilety.**Rozdajemy bilety**

Wygraj relaks w SPA lub weekend pod Tatrami. Wymyśl nazwę pociągu i zgarnij nagrody**Wymyśl nazwę pociągu i zgarnij nagrody**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska