https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: Strażnicy miejscy pokazują, jak pali się w piecu

Tomasz Rabjasz
Pierwsza w Tarnowie lekcja prawidłowego rozpalania w piecach zainteresowała  kilkanaście osób, które wysłuchały rad fachowców
Pierwsza w Tarnowie lekcja prawidłowego rozpalania w piecach zainteresowała kilkanaście osób, które wysłuchały rad fachowców Tomasz Rabjasz
Miejscy funkcjonariusze z Tarnowa postanowili walczyć ze smogiem, dlatego rozpoczęli edukowanie mieszkańców w zakresie obsługi pieców.

Pierwsza lekcja prawidłowego palenia w piecach węglowych odbyła się w piątek na tarnowskim Rynku. Strażnikom miejskim towarzyszyły osoby z Grupy Zdrowego Oddychania. Przygotowali dwa piece tzw. górnego spalania - według szacunków ten typ pieców dominuje w tarnowskich domach.

Do pierwszego z nich nasypali węgiel oraz drewno, a następnie podpalili od dołu, tak jak robi to zdecydowana większość osób. Po kilku minutach zaczęła się z komina wydobywać bardzo duża ilość gęstego dymu. W drugim piecu węgiel oraz drewno podpalono natomiast od góry. Dym, który się z niego unosił był niemal niezauważalny.

- W ten sposób chcemy pokazać, że sposób podpalenia w piecu jest niezwykle istotny dla naszego środowiska - mówił Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Jak przekonują specjaliści, prawidłowy sposób palenia w kotłach to nie tylko zdrowsze środowisko, ale także duże oszczędności dla domowego budżetu. - Paląc prawidłowo, wydajemy średnio o 30 procent mniej pieniędzy na opał - zauważa Wiesław Zabawa, prezes Krajowej Izby Kominiarzy w okręgu małopolsko-podkarpackim.

W ub.r tarnowscy strażnicy miejscy interweniowali w sprawie smogu 155 razy. Tylko w dwóch przypadkach okazało się, że powstał on wskutek użycia nielegalnego paliwa. Pozostałe dotyczyły osób, które nie potrafiły umiejętnie rozpalić w piecu.

- Sytuacje, w których ktoś pali niedozwolone rzeczy, zdarzają się sporadycznie. Wiele osób nie umie palić w piecach, dlatego staramy się ich tego nauczyć. Wszystkim nam zależy przecież, aby żyć w mieście wolnym od zanieczyszczeń - zaznacza Krzysztof Tomasik, komendant tarnowskiej straży.

Kolejne pokazy zaplanowano 1 grudnia o godz. 10 przy ul. Giełdowej oraz 8 grudnia o godz. 10 na Burku.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grupa Zdrowego Oddychania
Może i tak jest, że nie każdego się nauczy prawidłowego palenia. Kar finansowych na razie nie ma. Ale też dlatego, że NIKT w Polsce (urzędowo) się tym nie zajmuje. My chcemy przynajmniej uświadomić TYM CO SĄ TRUCI i tym co trują, że tak nie musi być. Ktoś kto truje 10 razy więcej bo źle pali NIE MUSI TEGO ROBIĆ. Może wreszcie jakiś prawdziwy prawnik to zrozumie i się za to weźmie... A truci powinni się domagać, żeby nie kopcić, skoro bezkosztowo da się palić bezdymnie.
M
Marcin
Niestety prawda jest taka, że buraka i tak się nie nauczy górnego spalania, bo tato tak palił, dziadek tak palił i ja tak będę palił... Buraka wyedukować może tylko kara finansowa.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska