https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. „TV ŁŻE” - taki napis wyszedł spod starej farby na murze w centrum. Pochodzi z czasów, gdy rodziła się "Solidarność" [ZDJĘCIA] 10.07

Paulina Marcinek-Kozioł
Napis „TV Łże” ktoś wymalował farbą na murze przy ulicy Kopernika 7 w latach 80. Z lewej prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, z prawej Edward E. Nowak, szef Stowarzyszenia Sieć Solidarności
Napis „TV Łże” ktoś wymalował farbą na murze przy ulicy Kopernika 7 w latach 80. Z lewej prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, z prawej Edward E. Nowak, szef Stowarzyszenia Sieć Solidarności Paulina Marcinek
Na murze ogrodzenia jednej z tarnowskich szkół po latach pojawił się napis „TV ŁŻE”. Niezwykłe znalezisko odkryto przez przypadek dzięki… warunkom atmosferycznym. Hasło zostało już zabezpieczone i ma być historyczną pamiątką walki o wolność słowa, która była jedną z kluczowych wartości o które w latach 80 zabiegała „Solidarność”.

Tarnów. „TV ŁŻE” - napis z lat 80. i czasów Solidarności

ZOBACZ ZDJĘCIA Z TARNOWA >>>

FLESZ - Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

od 16 lat

Napis „TV Łże” ktoś wymalował farbą na murze przy ulicy Kopernika 7 w latach 80, gdy "Solidarność" walczyła przeciwko monopolowi i propagandzie uprawianej w telewizji państwowej. Został wtedy zamalowany. I nagle, cztery dekady później żółty napis na ogrodzeniu szkoły nr 24 w Tarnowie przebił się przez warstwę farby i znów jest widoczny.

- Zadzwonił od mnie kolega z Tarnowa i powiedział, że prawdopodobnie przez warunki atmosferyczne na murze w Tarnowie ukazał się napis „TV Łże” - opowiada Edward E. Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności.

Od razu zwrócił się do prezydenta Tarnowa o zabezpieczenie miejsca. Napis został osłonięty szkłem, które ma chronić przed dewastacją. Wkrótce pojawi się też tabliczka informacyjna.

– Chcemy, żeby to miejsce była pamiątką walki o wolność słowa, o wolne media i prawdę historyczną – podkreśla prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności. - Nie muszę mówić, że to nie jest hasło, które obowiązywało tylko wtedy, ale ono ciągle obowiązuje. W dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do walczenia o wolność słowa i wolne media. Ten napis pokazuje to czego powinnyśmy pilnować. To była jedna z kluczowych wartości naszego ruchu – dodaje.

- To materialny dowód na tego, ze ludzie chcieli wolnego słowa, prawdy, godności – dodaje Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa

Stowarzyszenie chce włączyć mur z napisem do Tarnowskiego Szlaku Solidarności. Obecnie w Tarnowie są 23 miejsca, związane z działalnością szeroko rozumianego ruchu Solidarności - m.in. Zakłady Azotowe, kościół Filipinów, tarnowska katedra. W całym województwie jest ich ponad 350 (Małopolski Szlak Solidarności).

- To są miejsca gdzie się na przykład ukrywaliśmy, modliliśmy, gdzie powstawała Solidarność – mówi Edward E. Nowak.

Napis „TV Łże” ktoś wymalował farbą na murze przy ulicy Kopernika 7 w latach 80. Z lewej prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, z prawej Edward E. Nowak, szef Stowarzyszenia Sieć Solidarności

Tarnów. „TV ŁŻE” - taki napis wyszedł spod starej farby na m...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Ciesielczyk

Ciekawe jak interpretować tę akcję, gdy ma się w pamięci, że stojący tu prezydent Ciepiela uciekł z PO po jej wyborczej porażce, twierdząc, że prezydent miasta powinien być neutralny politycznie, a następnie wbrew temu twierdzeniu poparł Trzaskowskiego. Co by zrobił, gdyby władzę na Ziemi przejęli Marsjanie? Pomalowałby sobie twarz na zielono i założył na głowę antenki?

G
Gosc

Przypadek? Nie sądzę, pisiorstwo musi przestać wariować, bo kolejna z kar na głupotę będą obce wojsa, które będą mordowacn, gwałcić i grabić.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska