W chlubnej karcie historii świetnie zapisali się tarnowianin Franciszek Ksawery Latinik, który jako gubernator Warszawy odpierał radziecki atak, oraz Wincenty Witos. Polityk pochodzący z Wierzchosławic pełnił wówczas funkcję premiera rządu i skonsolidował Polaków do walki z bolszewikami.
- Przed bitwą nastąpił moment załamania się Józefa Piłsudskiego, który złożył rezygnację z funkcji na ręce Witosa. Ten jednak schował ten dokument i nie przyjął rezygnacji. Po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej dokument został oddany Piłsudskiemu - opowiada Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Kopię pisma i wiele innych ciekawostek można od środy oglądać w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Placówka z okazji rocznicy cudu nad Wisłą otworzy wystawę poświęconą Witosowi. Uroczystości nie ominą także pomnika premiera i Grobu Nieznanego Żołnierza. Tarnowskie obchody będą najhuczniejsze w regionie. W pozostałych miejscowościach nie planuje się większych uroczystości.
Warto wspomnieć o Bochni, gdzie zgodnie z tradycją miejscowi samorządowcy złożą kwiaty pod tablicą, na której umieszczono nazwiska bochnian poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.
Tarnowskie obchody cudu nad Wisłą
Muzeum Okręgowe, gmach główny: otwarcie wystawy "Wincenty Witos - Premier Rządu 1920", godz. 10.
Pomnik Wincentego Witosa: Przegląd orkiestr dętych OSP, wystąpienia, wręczenie odznaczeń, złożenie wieńców, w godz. 11-12.
Bazylika katedralna:msza święta za ojczyznę, godz. 12.
Grób Nieznanego Żołnierza: odegranie hymnu państwowego, apel pamięci, wiązanka pieśni w wykonaniu orkiestr OSP, salwa pododdziału honorowego tarnowskiej policji, godz. 13.15.
Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!