Wierzchosławice uhonorowały trzy wybitne postaci. Witos, Mierzwa i Reymont zostali Honorowymi Obywatelami Gminy

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Gmina Wierzchosławice ma nowych honorowych obywateli
Gmina Wierzchosławice ma nowych honorowych obywateli Michał Gniadek/UG Wierzchosławice
Władze gminy Wierzchosławic przyznały honorowe obywatelstwo Wincentemu Witosowi, Stanisławowi Mierzwie oraz Władysławowi Reymontowi. Okazją do uhonorowania wybitnych postaci była setna rocznic Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Reymontowskie, które odbywają się w Wierzchosławicach co pięć lat.

FLESZ - Polaków miłość do działek

Nie ma bardziej sławnego mieszkańca podtarnowskich Wierzchosławic niż Wincenty Witos. Wybitny polityk, trzykrotny premier Polski to postać znana z podręczników. Oprócz wielu zasług dla Polski, nigdy nie zapominał o swojej małej ojczyźnie. To dzięki niemu Wierzchosławice mogły się rozwijać, był inicjatorem budowy młyna czy też budowniczym domu ludowego, we wsi powstało kółko rolnicze.

- Setna rocznica Bitwy Warszawskiej dała impuls, aby jeszcze bardziej uhonorować Witosa. Była to nietuzinkowa postać, która miała istotny wpływ na odrodzenie Polski i później odegrała też ważną rolę podczas wojny z bolszewikami - podkreśla Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic.

Wyjątkowe dożynki

Wincenty Witos nie jest jednak jedyną osobą jaką władze Wierzchosławic upamiętniły honorowym obywatelstwem. Tytuł ten nadano również Stanisławowi Mierzwie, najbardziej zaufanemu człowiekowi Witosa.

- To on był inicjatorem budowy żywego pomnika Witosa, jakim był uniwersytety ludowy w Wierzchosławicach, gdzie teraz znajduje się Centrum Kultury Wsi Polskiej - zaznacza Andrzej Mróz.

Honorowe obywatelstwo gminy Wierzchosławice otrzymał również Władysław Reymont. Noblista odwiedził Wierzchosławice 95 lat temu, gdy w podtarnowskiej miejscowości odbyły się organizowane przez Witosa tzw. Dożynki Reymontowskie. Do Wierzchosławic przybyło wtedy 25 tysięcy osób z całej Polski. Pamięć o tym wydarzeniu kultywowana jest do dziś. Co pięć lat we wsi odbywają się Dożynki Reymontowskie. - Reymont swoją wizytą w Wierzchosławicach oddał hołd Witosowi, a było to dla niego już bardzo trudne bo chorował i kilka miesięcy później zmarł - podkreśla wójt Mróz.

Odnowiona dawna siedziba Witosa

Uroczystość nadania honorowych obywatelstw odbyła się w domu ludowym. W odnowionych wnętrzach dawnej siedziby wójta Witosa miał miejsce wykład "Ten, który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach” Janusza Skickiego, kierownika Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Po wykładzie odbyła się rekonstrukcja historyczna spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie