https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wierzchosławice uhonorowały trzy wybitne postaci. Witos, Mierzwa i Reymont zostali Honorowymi Obywatelami Gminy

Robert Gąsiorek
Gmina Wierzchosławice ma nowych honorowych obywateli
Gmina Wierzchosławice ma nowych honorowych obywateli Michał Gniadek/UG Wierzchosławice
Władze gminy Wierzchosławic przyznały honorowe obywatelstwo Wincentemu Witosowi, Stanisławowi Mierzwie oraz Władysławowi Reymontowi. Okazją do uhonorowania wybitnych postaci była setna rocznic Bitwy Warszawskiej oraz Dożynki Reymontowskie, które odbywają się w Wierzchosławicach co pięć lat.

FLESZ - Polaków miłość do działek

Nie ma bardziej sławnego mieszkańca podtarnowskich Wierzchosławic niż Wincenty Witos. Wybitny polityk, trzykrotny premier Polski to postać znana z podręczników. Oprócz wielu zasług dla Polski, nigdy nie zapominał o swojej małej ojczyźnie. To dzięki niemu Wierzchosławice mogły się rozwijać, był inicjatorem budowy młyna czy też budowniczym domu ludowego, we wsi powstało kółko rolnicze.

- Setna rocznica Bitwy Warszawskiej dała impuls, aby jeszcze bardziej uhonorować Witosa. Była to nietuzinkowa postać, która miała istotny wpływ na odrodzenie Polski i później odegrała też ważną rolę podczas wojny z bolszewikami - podkreśla Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic.

Wyjątkowe dożynki

Wincenty Witos nie jest jednak jedyną osobą jaką władze Wierzchosławic upamiętniły honorowym obywatelstwem. Tytuł ten nadano również Stanisławowi Mierzwie, najbardziej zaufanemu człowiekowi Witosa.

- To on był inicjatorem budowy żywego pomnika Witosa, jakim był uniwersytety ludowy w Wierzchosławicach, gdzie teraz znajduje się Centrum Kultury Wsi Polskiej - zaznacza Andrzej Mróz.

Honorowe obywatelstwo gminy Wierzchosławice otrzymał również Władysław Reymont. Noblista odwiedził Wierzchosławice 95 lat temu, gdy w podtarnowskiej miejscowości odbyły się organizowane przez Witosa tzw. Dożynki Reymontowskie. Do Wierzchosławic przybyło wtedy 25 tysięcy osób z całej Polski. Pamięć o tym wydarzeniu kultywowana jest do dziś. Co pięć lat we wsi odbywają się Dożynki Reymontowskie. - Reymont swoją wizytą w Wierzchosławicach oddał hołd Witosowi, a było to dla niego już bardzo trudne bo chorował i kilka miesięcy później zmarł - podkreśla wójt Mróz.

Odnowiona dawna siedziba Witosa

Uroczystość nadania honorowych obywatelstw odbyła się w domu ludowym. W odnowionych wnętrzach dawnej siedziby wójta Witosa miał miejsce wykład "Ten, który chłopów Polsce przywrócił. Władysław Reymont na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach” Janusza Skickiego, kierownika Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Po wykładzie odbyła się rekonstrukcja historyczna spotkania Władysława Reymonta i Wincentego Witosa wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska