Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W niedzielę liczenie wiernych w kościołach. Wyniki dadzą odpowiedź, jak wygląda praktykowanie mszy św. po pandemii w parafiach

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Obecnie w świątyniach obowiązuje limit 75 proc. obłożenia, ale to nie powinno wpłynąć na wyniki liczenia wiernych
Obecnie w świątyniach obowiązuje limit 75 proc. obłożenia, ale to nie powinno wpłynąć na wyniki liczenia wiernych Paweł Chwał
Wcześniej niż to było do tej pory, bo już w najbliższą niedzielę – 26 września – odbędzie się liczenie wiernych w kościołach. Jego wyniki mają dać odpowiedź na to, jak wygląda praktykowanie niedzielnej mszy św., ile osób przystępuje do komunii świętej oraz ile z nich stanowią mężczyźni, a ile kobiety.

Liczenie wiernych w kościołach 2021. W Tarnowie i w całej Polsce - w niedzielę 26 września

Badanie praktyk religijnych odbywa się raz w roku. W ostatnich latach przeprowadzane było październiku, w tak zwaną przeciętną niedzielę, na którą nie przypada żadne kościelne święto lub inna uroczystość religijna. W tym roku odbędzie się ono jednak wcześniej.

- Słyszymy coraz głośniej o czwartej fali COVID-19 i możliwym wprowadzeniu ograniczeń, również dotyczących liczby wiernych w kościołach. Stąd to przyspieszenie, aby uprzedzić te decyzje i uniknąć sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to w ostatniej chwili trzeba było odwołać liczenie wiernych, gdyż wprowadzone zostały odgórnie limity osób uczestniczących we mszach świętych – mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Na razie sytuacja pod tym względem jest w miarę unormowana. Dyspensy zostały zniesione, a w kościołach obowiązuje jedynie limit 75 procent obłożenia, przy czym wyłączone są z niego m.in. osoby zaszczepione.

- Kto miał wrócić do kościoła po sytuacji związanej z pandemią ten to zrobił. Przekazy księży z parafii są różne. Jedni mówią, że wiernych jest mniej, inni z koleją twierdzą, że tyle samo, co wcześniej. Niedzielne liczenie zweryfikuje te informacje i da nam w miarę miarodajny obraz tego, jak wygląda obecnie uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej. Sam jestem ciekawy wyników – mówi ks. Dąbrówka.

Jak powstaje mapa religijności?

W tym roku badanie praktyk religijnych zostanie przeprowadzone 26 września. Parafie otrzymują specjalny kwestionariusz, w którym muszą uwzględnić wiernych obecnych i przystępujących do Komunii świętej na każdej mszy, a także we wszystkich świątyniach należących do danej parafii. Wypełnione formularze najpierw trafią do miejscowej kurii biskupiej, a następnie są zbiorczo przesyłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Zebrane w ten sposób dane posłużą do uaktualnienia statystyk w Kościele katolickim. W ten sposób powstaje tak zwana "mapa religijności".

Poprzednie liczenie wiernych odbyło się w październiku 2019 roku. W niedzielnych mszach św. w całej Polsce uczestniczyło wówczas 36,9 proc. katolików. Najwyższy wskaźnik tzw. dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej – 70,8 proc. (komunię św. przyjęło 26,2 proc. wiernych). Najgorzej z frekwencją na mszach było w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (zaledwie 23,3 proc.)

FLESZ - Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska